Nedávné zpřísnění kontrol na česko-slovenských hranicích, kvůli zvýšenému přílivu nelegálních migrantů vyvolalo mezi Prahou a Bratislavou pnutí, na jaké ve vzájemných vztazích už dávno nejsme zvyklí. Lze se však obávat, že je jen otázkou času, kdy nás něco podobného čeká také na hranicích s Německem a Rakouskem.

Články, komentáře, analýzy
Maďarům vadí Švédi, Polákům Ukrajinci
Vládu Viktora Orbána naštvala švédská školní pomůcka. Konkrétně desetiminutové výukové video, z něhož prý plyne, že v Maďarsku už nepanují demokratické poměry.
Pandemický Damoklův meč
Osmiprocentní nárůst onemocnění covidem zatím nechává ministerstvo zdravotnictví v klidu. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) covid označil za sezonní respirační infekci a doporučil bezplatnou vakcinaci rizikovým skupinám. Není ale od věci podívat se za česká humna.
Naděje, kterou přináší marocká tragédie
Letošní rok je bohužel bohatý na přírodní katastrofy. Světem se přehnaly zničující požáry a záplavy. Únorové zemětřesení v Turecku a Sýrii připravilo o život přes padesát tisíc lidí. Teď nečekaně udeřilo v Maroku. Někteří experti dokonce varují, že seismická aktivita může v severní Africe pokračovat.
Před čtrnácti lety pomohl vznik uskupení dvaceti nejsilnějších světových ekonomik G20 překonat dopady globální finanční krize, která vypukla ve Spojených státech. Tehdejší britský premiér Gordon Brown jí označil za nástroj "nového světového řádu", který vede k "nové progresivní éře mezinárodní spolupráce."
Čeští vojáci mají příští rok dostat skoro o třetinu více peněz než letos. Konkrétně 151 miliard korun. Země by tak konečně začala plnit svůj letitý závazek vůči Severoatlantické alianci – totiž slib, že na svou vlastní obranu bude vynakládat alespoň dvě procenta z toho, co každý rok vytvoří.
Erdoganovo tango s Putinem nabírá na síle
Téměř po roce se v Soči osobně setkali ruský a turecký prezident Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan. Schůzku, která trvala tři hodiny, diplomaté připravovali několik týdnů a jejím hlavním tématem byl další osud obilné dohody, jež usnadňuje export ukrajinského obilí přes Černé moře. Kreml v červenci od dohody odstoupil a Erdogan jel do Soči s...
Letní lekce a kolik máme času
Máme za sebou horké léto. Neobešlo se bez dramat. Severní polokouli potrápila mimořádná vedra. V jižní Evropě ručičky teploměrů trhaly čtyřicetistupňové rekordy. Přinášelo to problémy se zajištěním normálního chodu společnosti. Extrémní teplo bylo spojeno i s nemalými zdravotními riziky.
Yetti na zdravotnictví a jde zase o léky
Právo včera uvedlo, že před několika měsíci mluvili zástupci ministerstva zdravotnictví o tom, že vznikne sektorová analýza, která by měla zjistit kolik působí v Česku farmaceutických firem, což by mohlo pomoci při řešení problému s opakujícími se výpadky některých důležitých léků. Taková informace musí člověka zarazit. Vypadá to, že stát vůbec...
Evropský i český obranný průmysl na rozcestí
Od summitu ve Walesu v roce 2014, který se konal po anexi Krymu Ruskem a začátku konfliktu na Ukrajině vznikem dvou "lidových republik" Luhaňské a Doněcké s podporou Ruska, se na každém následujícím summitu opakoval veřejný apel Washingtonu evropským spojencům: je třeba zvednout výdaje na obranu na dvě procenta HDP. Zároveň už méně veřejně...
Pár otázek k letounům za všechny peníze
Vláda je už zřejmě rozhodnuta pořídit si 24 amerických letounů páté generace F-35 za více než 100 miliard korun. Má to být zásadní krok ke zvýšení naší obranyschopnosti. NATO nás ale do toho netlačí. Hlubší analýza a širší odborná a veřejná debata o této obří zakázce nicméně chybí.
Německo - nemocný muž Evropy
Německo zažívá ekonomický pokles. HDP klesl prvním čtvrtletí o tři desetiny procenta, ve druhém o pět desetin. Země se potýká s nezvykle vysokou inflací 7-8 procent a ekonomové varují, že klesá životní úroveň střední třídy jako "páteře demokracie". Velké světové ekonomiky ale na rozdíl od Německa rostou a MMF předvídá, že jeho růst bude v příštích...
Horké léto ohrozilo bezpečnost řady zemí
Letošní léto přineslo do Evropy nejen nezvyklá vedra, která se stala vážnou komplikací pro život občanů v řadě měst a regionů ale v některých zemích i další zhoršování vnitřní bezpečnostní situace.
Zachytí Západ přerod globálního řádu?
Svět se mění. Několik století trvající globální dominance Západu oslabuje, o větší slovo ve světě se hlásí nejen Čína ale i země globálního Jihu. Jejich ambice se ukážou i na summitu uskupení BRICS, který začal včera v jihoafrickém Johannesburgu. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa na něj pozval i 70 hlav nezápadních států a vlád. Summit bude...