Hladová hrozba
Zpráva OSN o globální potravinové bezpečnosti zveřejněná 12. července je varovná. Hladem je ve světě ohroženo přibližně 735 milionů lidí, což je o 122 milionů více než v roce 2019.
Zpráva OSN o globální potravinové bezpečnosti zveřejněná 12. července je varovná. Hladem je ve světě ohroženo přibližně 735 milionů lidí, což je o 122 milionů více než v roce 2019.
Izraelský parlament schválil zákon, který omezuje pravomoci nejvyššího soudu. Jedná se o klíčovou část vládní soudní reformy. Cílem je omezit pravomoc nejvyššího soudu zrušit určitá rozhodnutí vlády tím, že je označí za nepřiměřená.
Požár na Rhodosu se stal žhavým vnitropolitickým tématem. Je to pochopitelné, pokud se tam nachází pět tisíc českých turistů. A evakuaci, nebo spíš útěk před běsnícím živlem stovek z nich, sledovala celá země. Trochu nicméně zaráží rozdílné hodnocení rizikovosti situace.
Citlivým místem pro globální potravinovou bezpečnost je Černé moře. Rusko vypovědělo obilnou dohodu, která přes něj umožňovala Ukrajině vývoz obilí a další zemědělské produkce.
Léto se stává pro Evropu stále více bezpečnostním rizikem. Před rokem kvůli vedru a suchu zlikvidovaly obří požáry 650 tisíc hektarů lesa, což odpovídá pětině Belgie. Kriticky zranitelné je Řecko. Za poslední dekádu tam oheň spálil téměř 1,2 milionu hektarů půdy.
Rozsáhlá zbrojní pomoc Západu Ukrajině výrazně pomohla v jejím boji s Ruskem. Na summitu NATO ve Vilniusu zaznělo, že pro další dodávky zbraní neexistují limity. Aktuální verdikt londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia je ale tvrdý: "Ozbrojené síly evropských členů NATO a Evropské unie jsou vyčerpané, jejich technika trpí...
Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychaljo Podoljak narýsoval po skončení summitu NATO ve Vilniusu tři scénáře konce války na Ukrajině. První scénář počítá s výhrou nad Ruskem. Ukrajina bude dominovat v části východní Evropy s modernizovanou a efektivní armádou. Rusko by muselo akceptovat porážku, demilitarizované pásmo na hranicích s...
Premiér Petr Fiala při návštěvě Polska znovu zopakoval, že nelegální migraci je třeba řešit ještě před hranicemi EU spolu s lepší ochranou unijní vnější hranice. Kritizoval i Evropský parlament za jeho liberálnější a otevřenější migrační politiku.
Americko-čínské vztahy jsou dnes nejdůležitějším bilaterálním vztahem současnosti. Nacházet společnou řeč mezi USA a Čínou, které mají protichůdné politické, ekonomické a bezpečnostní zájmy je ovšem mimořádně složité. Přesto je spojuje jeden důležitý společný jmenovatel: ekonomická provázanost.
Rusko ukončilo obilnou dohodu umožňující export ukrajinského obilí ze tří černomořských přístavů, jejímiž signatáři byly též Ukrajina, Turecko a OSN. Za rok platnosti dohody Ukrajina nehledě na probíhající válku s Ruskem exportovala 33 milionů tun agrárních produktů.
Léto trvá necelý měsíc a extrémní teplo zasáhlo celou severní polokouli od Kanady po Čínu včetně Česka. To prožilo žhavý víkend. Podle Světové meteorologické organizace byl minulý týden nejteplejším v historii planety. Pokračuje řada extrémně osmi teplých let od roku 2015.
Francie dnes slaví státní svátek – 234. výročí dobytí Bastily. Sváteční atmosféra je ale poznamenána nedávnou vlnou násilností, která se přelila zemí po zabití sedmnáctiletého teenagera alžírského původu při dopravní kontrole. Cílem útoků bylo 250 policejních stanic a též radnice, obchody, restaurace, školy, knihovny, divadla, sociální centra a...
Středobodem "válečného" summitu NATO ve Vilniusu byla otázka vstupu Ukrajiny do NATO. Ukrajinská naděje, že se tak stane rychle, narazila na reálpolitiku.
Summit NATO ve Vilniusu se koná v době, kdy ruská válka proti Ukrajině definitivně přebila Macronovu "mozkovou smrt" aliance. Rusko se stalo jasným nepřítelem a ve všech pádech se skloňuje alianční jednota. V praxi je to složitější.