Bezpečnostní otazníky přibývají
Nad ukrajinskou protiofenzívou proti Rusům se stále vznáší otazník. Někteří experti i sami Ukrajinci tvrdí, že na ni ještě nebyly nasazeny veškeré síly. Nicméně fakt, že protiofenzíva proti Rusům je pomalejší, než by bylo žádoucí přiznal i prezident Zelenskyj.
Situaci na válečném poli komplikuje zaminování 200 tisíc kilometrů čtverečních ukrajinského území. Minová pole způsobují větší škody než Ukrajina a její spojenci očekávali. Zelenskyj si může připomínat slova prezidenta Petra Pavla, který již před třemi měsíci řekl, že Ukrajina má na protiofenzívu pouze jeden pokus a v případě nezdaru bude nesmírně obtížné získat peníze na další pomoc.
Bývalý poradce prezidenta Clintona William Galston i v této souvislosti kousl ve Wall Street Journal do hodně kyselého jablka - příliš nevěří v to, že spojenci budou ochotni zachovat současnou podporu Ukrajině v podmínkách dlouhého zamrzlého konfliktu.
Premiér Fiala na bezpečnostní konferenci na Hradě, kde řekl, že na Západě hrozí vyčerpání kapacit pro podporu Ukrajiny i vyčerpání ochoty veřejnosti podporu poskytovat. Varovné signály už přichází.
Evropská komise chce navýšit víceletý rozpočet Unie na roky 2021 -2027, aby mohla poskytnout Ukrajině dalších 50 miliard eur (téměř 1,2 bilionu korun), jenže není vůbec jisté, že se to podaří. Kritické hlasy se k tomu už ozvaly z Německa, které je největším přispěvatelem do bruselské pokladny.
V USA, které už se dostávají do předvolební kampaně odmítl republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy plán šéfa demokratické většiny v Senátu Chucka Schumera aby byla Ukrajině poskytnuta další pomoc mimo již schválený proces přidělování.
Experti také upozorňují, že Donald Trump slíbil ukončit konflikt za 24 hodin, pokud by se mu podařilo vyhrát prezidentské volby. Je to trumpovsky chvástavé, nicméně omezení podpory Ukrajincům může u republikánských voličů rezonovat. Zatímco loni v březnu bylo podle průzkumu centra Pew proti větší pomoci Ukrajině 9 procent republikánů, teď už je to 44 procent.
Američané zároveň brzdí ukrajinské aspirace na členství v NATO. "Nebudu tento proces usnadňovat", upozornil prezident Biden. Položil si řečnickou otázku, zda Ukrajina splňuje všechny standardy, které splňují země NATO a dodal že připojení k Alianci není automatické.
Na východě Evropy tak přibývají bezpečnostní otazníky. Vojenské ani diplomatické řešení války se nerýsuje a zátěž zvlášť pro Evropu stoupá. Najít cestu z rýsujícího se patu bude nesmírně slořité. Zatím ji hledá Čína nebo Afričané, což ale není pro Západ dobrá zpráva.
Miloš Balabán, Právo