Bezzubá solidarita a tvrdá realita

01.08.2022

Bohuslav Borovička v Právu 28.7. označil výsledek jednání ministrů zemí EU o dobrovolném omezení průměrné spotřeby plynu od srpna do března o 15 procent za nepříliš vyvážený kompromis mezi vlastní košilí a unijním kabátem.

Má pravdu. I když je totiž součástí dohody možnost vyhlásit plynovou nouzi, v níž budou úspory povinné, plejáda výjimek ji činí fakticky bezzubou.

Vyplývá to i z jedné formulace dohody: "Jelikož však některé členské státy nemohou z důvodu své zvláštní zeměpisné nebo fyzické situace (např. chybějící nebo malé propojení plynovodů s ostatními členskými státy) uvolnit významné objemy plynu z plynovodu ve prospěch Unie, obsahuje tento návrh pro tyto členské státy možnost požádat o omezení jejich povinného závazku snižování poptávky."

Řada zemí už dala jasně najevo, že tak učiní. (Ne) jednotu nemohou zamaskovat ani silná slova ministra průmyslu a obchodu Josef Síkely, který jednání předsedal o tom, že EU je jednotná a solidární a že dohoda jasně ukazuje, že se členské země rázně postaví jakékoli snaze Ruska rozdělit EU použitím dodávek energie jako zbraně. V Kremlu si spíš naopak vyloží, že se Brusel vydal cestou alibismu, jenž je projevem slabosti.

Je třeba si také přiznat, že o patnáctiprocentní solidaritu nejvíce stojí Německo, které na ruském plynu fatálně závisí. Proto si také v Bruselu německý ministr hospodářství Robert Habeck posypal hlavu popelem, když řekl, že "Německo svou závislostí na ruském plynu učinilo strategickou chybu s tím, že německá vláda nyní pracuje na tom, aby se napravila."

Španělská ministryně pro energie a klima Teresa Riberaová si ovšem neodpustila malý protiněmecký špílec, když řekla, že Španělé si na rozdíl od jiných zemí nežijí nad poměry, pokud jde o energii. Připomněla tak deset let starou poznámku tehdejšího německého ministra financí Wolfganga Schäubleho v době eurové krize, který prohlásil, že jeho země nebude zachraňovat ty, kteří žijí nad poměry. Časy se prostě mění....

Mrazivé počasí se může stát další prověrkou evropské jednoty. The Economist napsal, že Německo bude muset projevit solidaritu s ostatními členskými zeměmi, neboť se nachází v centru evropského systému plynovodů. A položil sugestivní otázku, zda odsouhlasí transfer plynu do Česka, aby tam lidé nezmrzli, kdyby kvůli tomu muselo zavřít své podniky a poslat lidi na neplacené dovolené.

Považujme to za katastrofický scénář. I když v letošním turbulentním roce nikdo nemůže být prorokem.

Miloš Balabán, Právo