Biden váhá se souhlasem k raketovým útokům na Rusko

16.09.2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce ukončit válku letos na podzim. Spoléhá se na to, že spojenci Kyjeva vyvinou tlak na Rusko, aby zasedlo k jednacímu stolu a kývlo na mír za podmínek přijatelných pro Ukrajinu. Součástí tlaku by nepochybně měl být i souhlas s použitím dalekonosných raket k úderům do hloubky ruského území.

Jednal o tom americký prezident Joe Biden a britský premiér Keir Starmer v pátek ve Washingtonu. Starmer měl požádat o souhlas s využíváním britských střel Storm Shadow, které obsahují i součásti vyráběné v USA. Po jednání ovšem pouze oznámil, že s Bidenem "podrobně posoudili strategii", přičemž tématem jednání nebyly "konkrétní možnosti" a uvedl, že s Bidenem posoudí tento plán na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku tento týden.

Biden sice prohlásil, že "Putin tuto válku nevyhraje", přesto s rozhodnutím ohledně použití amerických raket hlouběji do Ruska váhá. Pentagon to podle listu Financial Times nedoporučuje. Ministr obrany Lloyd Austin si nemyslí, že jeden konkrétní prostředek může mít rozhodující vliv na průběh války, a navíc Rusové stáhli svoje letouny používané k bombardování Ukrajiny mimo dosah raket ATAMCS.

I když se v NATO ozývají hlasy, že není třeba se bát překračování "červených čar", v tomto případě to nemusí platit. Pohybujeme se na hraně. Nejde jen o vypuštění rakety, ale i o její navádění. Když se třeba využije navigace z amerických vojenských družic nemohou to Rusové považovat za přímý útok USA nebo Aliance?

Bidenovo váhání možná souvisí i s americkou vnitřní politikou, která je pohlcena předvolební prezidentskou kampaní. Exprezident Donald Trump v ní hraje i s ukrajinskou kartou. V debatě s Kamalou Harrisovou odmítl odpovědět na otázku, zda chce, aby Ukrajina vyhrála, a zda je to v zájmu USA. Chce válku skončit dohodou a přimět Ukrajinu a Rusko k jednání, protože je to prý v americkém zájmu. Nemohla by tak případná válečná eskalace Harrisové uškodit?

Váhání kolem raketových úderů posiluje i německý postoj. Německý kancléř Olaf Scholz v pátek potvrdil, že Ukrajině nebudou dodány rakety s plochou dráhou letu Taurus a dodal, že "Německo přijalo tvrdé rozhodnutí, co budeme a nebudeme dělat, což se nezmění."

Dlužno dodat, že Scholz má po tvrdé porážce SPD v zemských volbách v Durynsku a Sasku, kde měly navrch strany žádající ukončení války, více svázané ruce. Navíc se hovoří o tom, že připravuje "mírový plán" pro Ukrajinu, který by mu měl upevnit jeho vratkou pozici.

Nad širším použitím raket než dosud klíčoví hráči NATO zatím váhají. Konečné rozhodnutí může rozhodnout o tom kam se celý konflikt posune. Ve Washingtonu, Londýně a Bruselu musí hodně přemýšlet. 

Miloš Balabán, Právo