Bidenova ukrajinská bitva
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynul rok, což byla příležitost k tomu, aby se americký prezident vydal do Polska a na Ukrajinu. Cíl návštěvy byl jasný: vyjádření ochoty USA nadále se angažovat v podpoře Ukrajiny a Evropy v boji s Ruskem.
David Sanger a Anton Troianovski v New York Times se na cestu podívali i trochu jinou optikou. Cesta byla podle nich odrazem studené války, neboť přivedla Bidena velmi blízko k ruskému prezidentovi Putinovi.
Putinova válka "je stále více soubojem dvou stárnoucích studenoválečníků, jednoho sedmdesátiletého a druhého, kterému bylo právě 80 let a kteří jsou nyní zapojeni do přímé bitvy...Je to možná nejosobnější konfrontace mezi vůdci supervelmocí od Kennedyho a Chruščova." Je takové historické srovnání na místě? Možná ano. Návštěva se totiž uskutečňuje v okamžiku, kdy se obě válčící strany chystají k rozhodujícímu střetu.
Můžeme zatím jen spekulovat o čem přesně byla při jednání s prezidentem Zelenským řeč. O další vojenské pomoci jistě. Ale dá se vyloučit, že byla otevřena i otázka týkající se nějakých diplomatických kroků k řešení konfliktu? V této souvislosti je zajímavé, že Moskva byla o návštěvě v Kyjevě informována "zvláštními kanály" s předstihem, aby se předešlo nedorozuměním. Byla to jen "technická koordinace"? Úplně se tomu nechce věřit.
Biden musí vést ukrajinskou bitvu na domácí půdě, kde mnozí vlivní republikáni mají výhrady k pomoci Ukrajině. Musí mu znít v uších vzkaz potenciálního republikánského prezidentského kandidáta, guvernéra Floridy Rona DeSantise, který se v rozhovoru pro Fox News opovržlivě vyjádřil o prezidentově péči o hranice někde přes půl zeměkoule a dodal, že podpora Ukrajině je otevřený bianco šek, který není přijatelný.
Americký prezident to teď nemá rozhodně jednoduché. Afghánistán ještě přežil i kvůli tomu, že tajnou smlouvu s Tálibánem o stažení Američanů dojednal jeho předchůdce Trump. Na Ukrajině ovšem nesmí úplně prohrát, protože v opačném případě by to byla i jeho osobní prohra, která by zřejmě pohřbila možnost jeho kandidatury na druhé prezidentské období. Na intenzitu války mezi Ukrajinou a Ruskem to bude mít vliv.
Bylo by ale vrcholně paradoxní, kdyby neúspěch na Ukrajině pomohl republikánům v budoucí prezidentské volbě. Jisté je, že výsledky válek po II. světové válce s účastí USA prezidentské volby často rozhodovaly.
Miloš Balabán, Právo