Bílý dům už s Evropu nepočítá

28.03.2025

Nejvyšší představitelé americké administrativy - viceprezident, poradce prezidenta pro národní bezpečnost, ministři obrany a zahraničí nebo ředitel CIA - využili ke koordinaci amerického útoku na jemenské Húsíe v polovině března aplikaci Signál. Připomíná to školáckou chybu demokratky Hillary Clintonové, která si před devíti lety jako ministryně zahraničí uchovávala svoje tajné informace na soukromém serveru.

Současný malér je ale závažnější. Národněbezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Waltz si nevšiml, že se v chatovací skupině ocitl i šéfredaktor magazínu The Atlantic Jeffrey Goldberg, který je navíc k šéfovi Bílého domu dlouhodobě kritický. Není divu, že Trump byl dle zdrojů portálu Politico kvůli kauze "rozzuřený". The Atlantic totiž pochopitelně přinesl přepis komunikace bezpečnostních špiček.

Američtí spojenci mají námět k přemýšlení o bezpečnosti jejich komunikace se současnou americkou prezidentskou administrativou v době řady bezpečnostních krizí a napjatých americko-evropských vztahů. Waltz si teď posypal hlavu popelem a přijal osobní zodpovědnost za pochybení. Trump ho i přes své naštvání neodvolal. Zjevně nechce přepřahat v týmu, který teď vede složitá jednání kolem ukončení války na Ukrajině.

Evropané si zároveň mohou z uniklé komunikace potvrdit to, co si o nich současní členové prezidentské administrativy myslí. Ve zkratce řečeno, patrné je pohrdání doprovázené idejí "transakční bezpečnosti" – spojenci by měli platit účty za americké vojenské akce, které se konají v jejich prospěch.

Viceprezident J.D. Vance bez obalu zpochybnil americký zásah proti jemenským Húsiúm, kteří už 16 měsíců ohrožují raketovými údery lodní plavbu v Rudém moři, námořní spojnici mezi Asií a Evropou. Starat by se tady měla podle Vance především Evropa, protože Rudým mořem a Suezským kanálem "proplouvá" čtyřicet procent evropského obchodu a jen tři procenta amerického. Ta je ovšem považována za "neschopnou", jak jsme se tento týden dozvěděli od Trumpova muže pro vyjednávání o míru na Ukrajině Steva Witkoffa v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem na Fox News.

Nedá se brát poslední kauza jako další varování, že se Evropané už nemohou spoléhat na článek 5 Severoatlantické smlouvy o vzájemné pomoci? Západ se nám před očima rozpadá na dvě části a vypadá to, že už není cesty zpět.

V souvislosti s informačním únikem může znít jako memento také konstatování známého politologa Ivana Krasteva ve Financial Times: "Starý kontinent se v posledních letech snaží usilovně bránit status quo, které ve skutečnosti dávno neexistuje. Navíc plýtvá energií a penězi ve snaze obnovit svět, jenž se už nevrátí."

Miloš Balabán, Právo