Britské zemětřesení
Británie zažila minulý týden politické zemětřesení. Spustili ho ministři zdravotnictví Sajid David a financí Rishi Sunak oznámením rezignace kvůli nesouhlasu s politikou premiéra Johnsona. Po tsunami rezignací dalších ministrů a vládních činitelů nakonec Johnson rezignoval na post předsedy konzervativců. Znamená to odchod i z čela vlády, kterou ale povede až do podzimu, než skončí procedura výběru jeho nástupce.
Co Johnsonovi zlomilo vaz? Jonathan Freedland v The Guardian ho nešetřil: "Lži a bezostyšné pohrdání pravidly ho dostaly k moci, lži a bezostyšné pohrdání pravidly mu přivodily i pád." Tento styl platil zvláště v pandemii, kdy se premiér účastnil řady večírků s alkoholem na Downing Street v době covidových omezení. "Partygate" byla i důvodem k hlasování konzervativních poslanců o jeho odvolání z funkce před měsícem. To ještě přežil, jenže nepodpora 148 poslanců už byla hodnocena jako předzvěst premiérova konce.
Možná ještě podstatnější je, že se mu nedařilo v ekonomice. Lze připomenout loňské nevídané problémy se zásobováním a nedostatkem pohonných hmot, na čemž se podepsal i brexit. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj odhaduje, že Británie bude mít příští rok nejhorší hospodářský růst ze zemí G20 mimo Rusko. A inflace dosáhne meziročně 11 procent, což je nejvíce ze zemí G7.
K tomu se přidaly i politické chyby. Johnson prosadil jmenování Christophera Pinchera zástupcem předsedy konzervativní frakce v parlamentu i přesto, že v opilosti osahával dva muže v soukromém klubu pro členy konzervativní strany. A nedávná prohra strany v doplňovacích volbách ve dvou okrscích, z nichž jeden byl po dlouhá desetiletí její baštou byla asi příslovečnou poslední kapkou v trpělivosti s premiérem.
I celé dění v Británii od brexitu před šesti lety je turbulentní. Proběhly už dvoje předčasné volby v letech 2017 a 2019. Premiérka Mayová skončila poté co neprosadila dohodu o vystoupení z EU. Jejímu nástupci Johnsonovi se to po volbách na konci roku 2019 sice podařilo, nicméně stále není dořešená otázka severoirského protokolu. Ve hře je zrušení jeho části, včetně celních kontrol některého zboží dováženého do Severního Irska ze zbytku Británie s čímž EU nesouhlasí. Navíc skotská premiérka Nicola Sturgeonová zahájila novou kampaň pro referendum o nezávislosti.
Vize nové "globální Británie" tak má trhliny. Překrýt je spolu s vlastními problémy mohlo být i v pozadí Johnsonovy hyperaktivity k válce na Ukrajině. Stal se klíčovým válečným lídrem Západu, který prosazoval masivní vojenskou pomoc Ukrajincům v boji proti ruské invazi. Dvakrát navštívil Kyjev a prezident Zelenskyj ho považuje za svého hlavního spojence. Přesto mu to doma nepomohlo.
Následující týdny mohou být v každém případě v Británii bouřlivé. Podle řady hlasů už dávno uzrál čas pro předčasné volby. Bude se ale do nich konzervativcům chtít? Jenže i ty řádné, které by měly proběhnout do 2. května 2024, pro ně nebudou vůbec jednoduché.
Miloš Balabán, Právo