Bruselská patálie

13.12.2022

Bruselem otřásá skandál. Belgická policie provedla rozsáhlý zátah. v souvislosti s podezřením z korupce či zločinného spolčení. Byla zadržena místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová z Řecka, prohledány byly kanceláře dvou europoslanců a zatčen byl i bývalý vlivný italský europoslanec Pier Antonio Panzeri. Zatykač je vydán i na jeho manželku a dceru. Italskou stopu ještě doplňuje šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů Luca Visentini.

Podle vyšetřovatelů se zadržení snažili působit na vlivné členy Evropského parlamentu tím, že jim nabízeli drahé dárky a peníze. Jednali v zájmu "nejmenované země Perského zálivu", jíž je podle médií Katar. Je to problém hlavně pro socialistickou frakci. Podle jednoho nejmenovaného francouzského europoslance, kterého cituje list Le Monde, členové frakce výrazně zmírnili text, v němž parlament kritizoval Katar za porušování práv zahraničních zaměstnanců, kteří pracovali na výstavbě infrastruktury pro fotbalové mistrovství světa, přičemž socialisté také hlasovali proti nejtvrdším pozměňovacím návrhům.

Tato patálie jistě nemohla přijít v horší dobu. Že to s přidělením a přípravou mistrovství světa v Kataru nebylo úplně v pořádku se mluví už hodně dlouho a řada funkcionářů Světové fotbalové asociace má kvůli tomu máslo na hlavě.

Teď to přebíjí katarská fotbalová dramata, kterých není málo. Svým postupem do semifinále překvapilo hlavně Maroko. Kvůli jeho vítěznému tažení propukly nepokoje i v Bruselu. Davy místních Maročanů se po výhře země nad Belgií 2:0 rozparádily tak, že je musela rozhánět policie s vodními děly. Po postupu Maročanů do semifinále se vášně v bruselských ulicích opakovaly.

Drama nyní může být i Evropském parlamentu. Pokud se výše uvedená obvinění z korupce potvrdí je to šrám na pověsti evropské instituce, která se často pasuje do role hlavního strážce evropských hodnot. Poučování o nich putuje všemi azimuty i dovnitř EU, teď je na mušce hlavně Maďarsko. Jestliže drahé dárky a peníze z autokratického Kataru, který těžko obstojí pod drobnohledem evropských strážců dodržování lidských práv, ovlivňovaly rozhodování poslanců, morální převaha je zpochybněna.

Jenže Katar nemusí mít z vyšetřování v europarlamentu těžkou hlavu, když ve frontě na jeho plyn čeká řada evropských zemí. Možná tak nakonec skandál může i kvůli tomu vyšumět do ztracena. 

Miloš Balabán, Právo