Černé mraky nad Ukrajinou
Ukrajinský generál Dmitrij Marčenko si nebral servítky v hodnocení situace ukrajinské armády na její východní frontě. Podle jeho slov se zhroutila, kvůli nedostatku vojáků, munice a zbraní. O špatné kondici armády vypovídají i rostoucí dezerce z vojenských jednotek, na což upozornil předseda Nejvyššího soudu Stanislav Kravčenko.
Generál si ale rýpl i do prezidenta Volodymyra Zelenského: za jednu z příčin neúspěchů označil "nevyváženosti vedení". Může si to dovolit, neboť má za sebou úspěšnou obranu města Nikolajev na počátku ruské invaze i úspěšný protiútok proti Rusům u Chersonu. Před rokem, po krachu ukrajinské protiofenzívy, podpořil populárního generála Valerije Zalužného v jeho sporu s prezidentem o tom, zda říkat pravdu o stavu armády a ukrajinské obrany.
Mění se i veřejné mínění. Podle zářijového průzkumu analytického centra Razumkova si více než dvě třetiny Ukrajinců myslí, že nastal čas na mírové rozhovory s Ruskem. Zároveň oslabuje autorita Zelenského, což znásobuje i setrvalý ruský tlak ohrožující ukrajinská strategická centra. Není tak jeho plán vítězství spíše poselstvím Ukrajincům, že může být lépe, pokud nás Západ více podpoří?
Ten se ale k němu moc nehlásí. Pozvání do NATO na stole není a Američané blokují povolení k úderům raket do hloubi ruského území, neboť se obávají ruské reakce. Přes opakovanou mantru, že Ukrajina bude podporována tak dlouho jak bude potřeba, objem západní vojenské pomoci letos poklesl. Z balíku 61 miliard dolarů schválených v dubnu americkým Kongresem dorazilo na Ukrajinu pouhých 10 procent.
Týdeník The Economist citoval úředníka z administrativy prezidenta Joea Bidena o tom, že zbraní je nedostatek a není možné posílat Ukrajincům vše co je k dispozici, aniž by se podstupovalo vážné riziko jinde. Pentagonu dochází zásoby některých typů raket protivzdušné obrany a je třeba šetřit i s bateriemi protiraketové obrany Patriot. Požadavek Kyjeva, aby dostával rakety Tomahawk s doletem 2400 kilometrů je nereálný.
Obezřetnost zjevně dostává v geopolitických úvahách přednost. Není pro Američany důležitější pokrývat fronty na Blízkém východě a v asijsko-pacifické oblasti proti Číně?
Za dveřmi jsou i americké prezidentské volby. Zelenskyj doufá ve vítězství Kamaly Harrisové, od které na rozdíl od Donalda Trumpa očekává, že bude v podpoře Ukrajiny pokračovat. Nicméně američtí experti upozorňují, že i Harrisová to nemusí považovat za prioritu, a navíc může Kongres financování Kyjeva potopit. pokud nebude jasná strategie, jak dál ve válce pokračovat.
Vlivný americký novinář Holman Jenkins tak predikuje v listu Wall Street Journal katastrofický scénář: konečný výsledek války by podle něj mohl zastínit i afghánské fiasko.
Miloš Balabán, Právo