Cesta k míru bez iluzí?
Náčelník generálního štábu polské armády Rajmund Andrejczak překvapil hodnocením stavu války na Ukrajině. V polském Národním bezpečnostním úřadu podle serveru DoRzeczy prohlásil, že západní politici si neuvědomují, jak moc daleko je Ukrajina od vítězství.
Válka není jen záležitostí armády. Do úvah o jejím vývoji je nutné brát v úvahu stav ekonomiky, infrastruktury i výrobu potravin. Navíc miliony uprchlíků, kteří odešli země kvůli válce se do ní nevrátí. Rusko naopak ekonomicky na kolenou není.
Západ nemá dostatek munice a jeho průmysl "není připraven nejen posílat vybavení na Ukrajinu, ale dokonce ani doplňovat vlastní zásoby, které se tenčí". To řekl na portálu Bloomberg i bývalý vrchní velitel sil NATO v Evropě admirál Stavridis.
Andrzejczak zdůraznil, že nepřikrášlená perspektiva hodnocení hrozeb je pro většinu západních politiků stále překvapením a stále šokující, přičemž polští spojenci nechápou vážnost situace a žijí v "iluzích".
Možná se to přece jen trochu mění. Americký ministr zahraničí Blinken podle Washington Post ve středu sice prohlásil, že Ukrajina je v lepší pozici pro pokrok ve své očekávané protiofenzívě, než naznačovaly uniklé dokumenty Pentagonu, nicméně naznačil, že válka nemusí skončit, jak slíbili vůdci v Kyjevě "obnovením každého centimetru své země". Přiznal také, že čínský mírový plán obsahuje "pozitivní" prvky a Čína by mohla hrát při ukončení války produktivní roli. Po prvotním americkém odmítnutí je tak vidět posun.
Recept nabídl i prezident Americké rady pro zahraniční vztahy Richard Haass. Na portálu Project Syndicate navrhl, zda na Ukrajině nevyužít model severoirské cesty k míru s tzv. Velkopáteční dohodou z roku 1998, která ukončila třicet let trvající konflikt v Severním Irsku mezi protestanty a katolíky.
Co stálo za jejím úspěchem? Vůle k jednání bez omezujících podmínek, Nekladly se žádné ultimativní požadavky ohledně statusu Severního Irska a jednání vedli i lidé, kteří měli politickou odpovědnost za násilí. Tento "nízký práh" umožnil dosáhnout výsledku: ukončení násilí i když se postavení Severního Irska nezměnilo a stále zůstává politicky a ekonomicky rozděleno.
Převedeno na Ukrajinu: ta musí trvat na územní celistvosti v hranicích z roku 1991 i když Putin bude říkat, že co je anektováno patří už Rusku. Nebude se ovšem dál bojovat a šanci dostane diplomacie k nacházení řešení. Není to ideální scénář, může trvat léta, jako v Koreji nebo na Kypru. Jenže jak říkal bývalý izraelský premiér Rabin: "Mír neděláte s kamarády, ale s odpornými nepřáteli".
M. Balabán, Právo