Diplomatická sonda v pouštním království
Hlavním cílem víkendového summitu čtyřiceti zemí Západu a globálního jihu v saúdsko-arabské Džiddě bylo jednání o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Byl zde představen mírový plán prezidenta Zelenského. Vychází z respektování ukrajinské územní celistvosti, což předpokládá stažení ruských jednotek z území, které Moskva anektovala. Ukrajinci si též přáli, aby byla Džidda prvním krokem ke globálnímu mírovému summitu na podzim. Možná se ale stala prvním testem další ukrajinské diplomatické ofenzivy.
New York Times přinesl informaci o mimořádném setkání Zelenského s ukrajinskými velvyslanci 2. srpna, kde mělo být řečeno, že válečná situace bude pro Ukrajinu stále těžší, což povede k zesílení tlaku, aby zahájila mírové rozhovory. Zelenský velvyslancům vydal úkol ke znásobení úsilí přesvědčovat jak spojence, tak země s neutrálním postojem ke konfliktu, že jedinou cestou k míru je porážka Ruska.
Očekávání od Džiddy tlumili Američané. Bezpečnostní poradce Bílého domu John Kirby uvedl před summitem, že nepůjde o mírové rozhovory. To ostatně vyplývalo i z toho, že na něj nebyla pozvána Moskva. Po jeho skončení nebylo vydáno žádné společné prohlášení.
Summit se tak stal pokračováním dialogu mezi Západem a významnými zeměmi globálního jihu. Ten začal počátkem léta tajným setkáním v Kodani. Podařilo se najít nějaký společný jmenovatel? Zatím nikoliv. Zelenského mírový plán není úplně akceptován zeměmi uskupení BRICS. Brazílie pléduje za pozvání Ruska k rozhovorům a Čína přišla v únoru s vlastním mírovým plánem.
Pokračuje manévrování velkých nezápadních zemí, mezi které patří na prvním místě nejlidnatější země světa Indie, ve vztahu k válce: neutrální pozice je vnímána jako projev nezávislé politiky, jako rovnovážný odstup od Washingtonu i Moskvy. K tomu patří i odmítnutí proruských sankcí. Dlužno dodat, že na tom Indie také celkem slušně vydělává v podobě velkých dodávek zlevněné ruské ropy.
To že do Džiddy přijel zvláštní vyslanec Číny pro eurasijské záležitosti Li Chuej lze vnímat především jako vstřícné gesto vůči Saúdům se kterými má Peking velmi dobré vztahy, a také jako signál, že Čína nadále usiluje o mírové řešení konfliktu se svým mírovým plánem. Vyslanec si nicméně na jaře otestoval při jednáních v Evropě a v Kyjevě, že plán byl odmítnut jako nepřijatelný a fakticky proruský. Je nepravděpodobné, že by Čína úplně podpořila plán Zelenského.
Důležitější, než Džidda tak může být pro další diplomatický posun kolem Ukrajiny
summit BRICS za necelé tři týdny v jihoafrickém Johannesburgu. Bylo na něj pozváno sedmdesát zemí globálního jihu.
Jednání na břehu Rudého moře má ale bezesporu jednoho politického vítěze. Je jím Saúdská Arábie, jež se prezentovala jako vlivný regionální aktér, jenž má schopnost rovnoprávně komunikovat se světovými mocnostmi o řešení jedné vážné krize s globálními dopady. A faktický vládce pouštního království korunní princ Muhammad bin Salmán navýšil svůj diplomatický kredit, který se cení ve Washingtonu, v Moskvě i v Pekingu.
Miloš Balabán, Právo