Dohoda o využívání ukrajinských surovin spadla pod stůl

03.03.2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na náchylnost amerického prezidenta Donalda Trumpa k uzavírání byznysových dohod v americkém zájmu. Zprávy z fronty tak zastínila ukrajinsko-americká jednání o dohodě zaručující Američanům exkluzivní přístup k využití ukrajinských nalezišť nerostných surovin.

Byla složitá a konfliktní. Ukrajinský spisovatel Andrej Kurkov navíc v britském listu The Guardian poznamenal, že mnozí Ukrajinci jsou přesvědčeni, že dohoda by mohla proměnit zemi v "kolonii" USA.

Zelenskyj přesto usoudil, že se mu s ní podaří Trumpa přesvědčit o nutnosti pokračovat v americké pomoci i o strategii k možnému ukončení konfliktu, která bude výhodná pro Ukrajinu. Její součástí má být podpora vyslání evropských mírových sil a poskytnutí bezpečnostních záruk zemi po uzavření míru s Ruskem.

Měl ale zpozornět po jednáních francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera v Bílém domě. Americký prezident podporu vyslání sil nepřislíbil, odmítl i poskytnutí bezpečnostních záruk.

Dal také najevo, že nepočítá s účastí Evropanů na rozhovorech s Ruskem. Vysoký úředník EU, který Macrona doprovázel, uvedl, že jednání s Trumpem "bylo ztrátou času".

V Bílém domě na Zelenského čekalo podepsání dohody bez bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, a navíc s podmínkou, že k podpisu dojde jen pokud bude souhlasit s mírem podle amerických not. Lze připomenout vyjádření amerického ministra zahraničí Marca Rubia po jednání v Rijádu o "historických ekonomických a investičních možnostech" mírové dohody. Nemohou se týkat i americko-ruské spolupráce při těžbě kovů vzácných zemin, a to nejen v Rusku ale i na Ukrajině?

Po páteční "reality show" v Oválné pracovně Bílého domu Trump tvrdí, že jednáni se Zelenským obnoví jen tehdy pokud bude "připraven k míru". Pokud ne, USA přeruší Ukrajině pomoc. Zároveň je dohoda o surovinách u ledu.

Může ovšem Evropa nahradit USA, jejíž lídři vyjádřili Zelenskému podporu a solidaritu? Vojensky stěží. Podle agentury Bloomberg stojí před těžkou volbou: buď se pokusí sama podpořit Kyjev nebo uzavřít dohodu s Trumpem, i když možná za cenu Zelenského politické budoucnosti. O ní uvažují i Američané. Senátor Lindsey Graham se nechal slyšet, že má pochybnosti o tom, zda budou Američané nadále ochotni se Zelenským jednat.

Zdá se ale, že Británie s Francií už zatahují za záchrannou brzdu – včera ohlásily, že spolu s Ukrajinou připraví mírový plán a představí ho USA. Zda to bude stačit k odvrácení kolapsu Ukrajiny a k překonání nejtěžší krize transatlantických vztahů po 2. světové válce brzy uvidíme.

Miloš Balabán, Právo