I z plynovodu se může stát bumerang
Americký deník Wall Street Journal rozčeřil vody mezinárodní politiky, když minulý týden zveřejnil reportáž o pozadí sabotážní operace, během níž byl před dvěma roky v Baltském moři výbuchem zničen plynovod Nord Stream. Akce tehdy vyvolala lavinu spekulací o pachatelích.
Americký investigativní novinář Seymour Hersh podezříval svou zemi. Jako by mimoděk to potvrzoval tehdejší polský europoslanec a nynější šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, který ve svém tweetu poděkoval Spojeným státům za zničení plynovodu. Bývalý šéf německé rozvědky German Schindler naopak v interview listu Die Welt uvedl, že vyšetřování výbuchu může ukázat na skupinu Ukrajinců, nicméně pracujících ve prospěch Rusů. Spekuloval, že se tak mohlo jednat o takzvanou operaci "pod cizí vlajkou".
Wall Street Journal teď ukázal pouze na Ukrajince. Akce se se podle jeho informací měla zrodit na večírku ukrajinských podnikatelů a armádních funkcionářů, kde se oslavovalo zadržení ruské invaze. Měl s ní souhlasit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prý o ní věděl i tehdejší velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj.
Deník píše, že Zelenskyj nejprve s jejím provedením vyslovil souhlas, pak se ho ale snažil, kvůli negativnímu postoji amerických tajných služeb, odvolat. Vzhledem k tomu, že tou dobou prý byla tato "polosoukromá" akce v pokročilém stadiu realizace, nepodařilo se to.
Zda jde o přesný popis událostí a rolí, jež v ní měli jednotliví aktéři sehrát, zůstává nejisté. Kyjev už se proti článku ohradil a dementoval jej. Nicméně vyšlo také najevo, že německá policie při nezávislém vyšetřování výbuchu rovněž začala ukazovat ukrajinským směrem. A stěžovala si na neochotu Poláků ke spolupráci. Z obavy, aby to nenahrálo ruské propagandě.
Jenže po dvou letech se vše může vrátit jako politický bumerang, který citlivě zasáhne právě Německo. Kauza nepochybně povzbudí politické síly kritizující bezpodmínečnou podporu Ukrajině. Krajně pravicová Alternativa pro Německo i Aliance Sahry Wagenknechtové už začínají využívat nedávných odhalení ve svých kampaních před nadcházejícími volbami ve třech východoněmeckých zemích, kde mají šanci na nemalý úspěch.
Jsme tak svědky paradoxu. Zničení plynovodu mělo definitivně zhatit energetické spojení Ruska s Německem. Teď však existuje možnost, že kvůli tomu dojde k dalšímu podkopání německé podpory Ukrajině. Navíc v momentě, kdy německá vláda oznámila, že vzhledem k napjatému rozpočtu nebude moci financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož limity schválené pro pomoc pro letošní i příští rok už byly překročeny. Navzdory úspěšnému výpadu na ruské území tak Kyjevu přibývají nemalé starosti.
Miloš Balabán, Právo