Izraelské zúčtování s Nasralláhem nezmírnilo nejistotu
Výbuchy pagerů u dvou tisíc bojovníků teroristického hnutí Hizballáh byly předehrou rozsáhlé izraelské ofenzívy, jejímž cílem bylo hnutí výrazně ochromit. Ta má zatím vrchol v posledních dnech, kdy byl po sérii cílených těžkých raketových úderů zlikvidován vůdce Hizballáhu Nasralláh spolu s řadou členů velení hnutí.
Na spadnutí je pozemní operace do jižního Libanonu, která má vytvořit podmínky pro návrat domů šedesáti tisíc Izraelců vysídlených před válečnou hrozbou ze severu.
Izraelský list Haarec minulý týden prognózoval, že nynější operace "se bude lišit od všeho, co jsme zažili v minulosti. Civilní infrastruktura a městské oblasti mohou očekávat vážné škody. Ničení a zabíjení bude v rozsahu a v takové intenzitě, jakou žádná země nikdy nezažila."
Izraelské vedení se rozhodlo s Hizballáhem zúčtovat i přes oběti civilistů a velké materiální škody v Libanonu. Nastavuje nová "fakta na zemi" s cílem eliminovat vojenské hrozby ohrožující jeho existenci, i navzdory mínění velké části mezinárodního společenství, že by si mělo počínat uměřeněji. K úderu proti Nasralláhovi dal pokyn premiér Benjamin Netanjahu z New Yorku, kde se zúčastnil jednání Valného shromáždění OSN. Nebral vážně americko-francouzský návrh na vyhlášení třítýdenníhodenního příměří v Libanonu. USA a EU se staly pouhými diváky ve válečném spektáklu.
A Netanjahuovi, vedení armády a zpravodajských služeb může likvidace Nasralláha pomoci překrýt vzpomínky na bezpečnostní debakl před rokem, kdy byl židovský stát zaskočen brutálním teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na izraelské území.
Řada vážných otazníků nad dalším vývojem blízkovýchodní situace ovšem zůstává. Oslabení Hizballáhu představuje přímou výzvu pro Teherán, pro nějž byl Nasralláh nejdůležitější regionální spojenec. Desítky tisíc raket dodaných Íránem byly namířeny na Izrael a Írán je vnímal jako klíčový strategický nástroj bránící izraelskému útoku na Írán. Nějaký přímý útok na Izrael ale v úvahu spíše nepřipadá, íránské vedení si musí být vědomo svých vojenských limitů i toho, že v případě útoku by na straně Izraele stály USA.
Přesto nelze podcenit vojenské kapacity spojenců Teheránu. Je nepravděpodobné, že byl zničen celý raketový potenciál Hizballáhu s více než 100 tisíc raketami. Íránští spojenci v Iráku, Sýrii a Jemenu mají své vlastní rakety a bezpilotní letouny, které mohou být použity nejen proti Izraeli, ale i proti americkým cílům. Svědčí o tom útoky dronů jemenských Húsiů na izraelské území. Nelze ani pominout zmínku z útrob Hizballáhu o aktivizaci sebevražedných atentátníků.
Velká nejistota z dalšího vývoje na Blízkém východě a možného vypuknutí širšího konfliktu zůstává.
Miloš Balabán, Právo