Když internetoví diskutéři vtrhnou do britských ulic

09.08.2024

Máloco je schopné rozvířit společnost tak jako migrační politika. Přesvědčila se o tom vláda britských konzervativců, když ztroskotal její plán na přemísťování neúspěšných žadatelů o azyl do africké Rwandy. Teď mají bolehlav pro změnu labouristé, kteří se dostali před měsícem po čtrnácti letech opět k moci.

Vražda tří dívek v taneční škole v Southportu, kterou spáchal nožem sedmnáctiletý mladík spustila minulý týden vlnu násilí proti migrantům v Anglii i Severním Irsku. Důvod? Ačkoli podezřelí mladší 18 let nebývají v Británii jmenováni, soud ve snaze zabránit šíření dezinformací rozhodl o zveřejnění totožnosti podezřelého, kterým je Axel Rudakubana. Podle úřadů se narodil ve velšském Cardiffu rwandským rodičům.

A i když se případ nevyšetřuje jako teroristický čin, přesto se stal záminkou k útokům příznivců krajní pravice na azylanty v Liverpoolu, Manchesteru nebo Belfastu. V Roterhamu násilníci oblehli hotel určený pro žadatele o azyl a pokusili se ho zapálit.

Britský list The Guardian uvedl, že Británie prožila nejhorší týden krajně pravicového násilí od konce druhé světové války. K jeho eliminaci musely být nasazeni čtyři tisíce policistů a premiér Keir Starmer ohlásil posílení soudního systému, aby se zajistilo, že nikdo ze zatčených výtržníků neunikne trestu. Přesto panují obavy, že násilnosti mohou pokračovat.

Nelze přitom pominout, že mají i nový rozměr. Vedoucí oddělení veřejného pořádku v Národní radě policejních ředitelů Spojeného království Ben-Julian Harrington, uvedl, že dezinformace šířené na internetu byly zdrojem "děsivého násilí." Nebylo centrálně organizováno krajně pravicovými organizacemi, ale vyplývalo z hněvu živeného nenávistnými hesly, které se šířily on-line prostorem. Decentralizované sítě lokálních aktivistů tak vyvolaly situace podobné občanské válce v ulicích.

Britská ministryně vnitra Yvette Cooperová, prohlásila, že se zaměří na "zodpovědnost sociálních sítí". K tomu se sešel ministr pro vědu, inovace a technologie Peter Kyle se zástupci Googlu, TikToku, X a společností Meta provozující Facebook a Instagram. Má být také schválen zákona o on-line bezpečnosti. Mohou však paragrafy vyřešit problém politické toxicity sítí?

V úvahu je každopádně třeba brát i sociální pozadí událostí. Profesor Brad Evans z univerzity v Bathu upozorňuje, že léta úsporných opatření v kombinaci s negativními dopady brexitu způsobila v řadě britských oblastí zoufalou chudobu, která se stala pařeništěm hněvu, jenž může snadno explodovat. Jde o nebezpečí, jehož třaskavost neradno podceňovat.  

Miloš Balabán, Právo