Konec americké dovolené a osamělý Západ
Bývalý americký ministr obrany a ředitel CIA Robert Gates napsal, že ruská invaze na Ukrajinu ukončila třicetiletou dovolenou Američanů od historie a že Putinova válka poskytla studenou sprchu potřebnou k probuzení demokratických vlád do reality světa s novou studenou válkou. Týká se to "širšího Západu", tj. nejen Evropy a Severní Ameriky, ale též Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Tchaj-wanu a Singapuru.
Jenže co zbytek světa, kde žije většina obyvatel planety? Západ možná s překvapením zjišťuje, že se mnohé státy do razantního odsouzení Ruska nehrnou. Ruskou agresi sice nehájí, ovšem nechtějí jí ani odsoudit. Takto postupuje nejen ruský strategický spojenec Čína, ale i Brazílie, Indie, Bangladéš, Pákistán, Indonésie, Vietnam a Jihoafrická republika.
Souvisí to i s nedůvěrou v politiku Západu, který se po konci studené války dopustil mnoha vážných strategických chyb. Války v Iráku, Afghánistánu a Libyi výrazně podkopaly jeho kredibilitu, stejně jako finanční a ekonomická krize na konci první dekády století.
Nespokojenost u mnoha rozvíjejících se zemí vyvolává uplatňování západních "dvojích metrů" ve světové politice. A teď se znepokojením sledují "atomové" sankce vůči Rusku a obávají se, že mohou být v budoucnu použity i vůči nim.
Walter Russel Mead ve Wall Street Journal si všímá paradoxu: Západ je sice jednotný jako nikdy předtím, ale také je nejvíc osamocen, co kdy ve světě byl. A to může pro něj do budoucna znamenat nemalý problém v momentu, kdy dochází k postupnému formování dvou sfér vlivu na globální úrovni: západní pod vedením USA a nezápadní s centrem v Číně.
Americký bezpečnostní analytik Elbridge Colby, bývalý náměstek ministra obrany pro strategii, konstatuje, že Asie bude mít v budoucnosti více než poloviční podíl na světovém HDP a pokud Čína dokáže přímo či nepřímo toto bohatství kontrolovat, získá rozhodující vliv na globální záležitosti, včetně rozhodujícího vlivu na Evropu.
K vyvážení čínského vlivu musí Západ podle Colbyho získat na svou stranu Indii, což ale předpokládá toleranci k jejímu partnerství s Moskvou. K tomu lze dodat, že Američané už zřejmě ztratili dvěstěmilionový Pákistán, který se skrze projekt Pás a stezka stal na Číně zcela ekonomicky závislý.
Geopolitické silokřivky jsou prostě spletité. Válka na Ukrajině jistě ovlivní další globální vývoj. Nicméně Asie, a nikoliv Evropa, která se bude podle šéfa evropské diplomacie Josepa Borella podílet za dvacet let na globálním HDP pouhými deseti procenty, se stane rozhodujícím kolbištěm, kde se rozhodne o budoucnosti světa.
Miloš Balabán, Právo