Krvavá hra o Rafáh

10.05.2024

Ve válce o Gazu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás se upíná pozornost na osud města Rafáh, který je podle Izraelců poslední baštou palestinských teroristů. Ofenzívu proti němu schválil v pondělí izraelský válečný kabinet, nicméně zároveň se rozhodl pokračovat v rozhovorech, jež s Hamásem vede o příměří a propuštění izraelských rukojmích. Pokud ale existuje nějaká šance na dohodu, i když její dosažení může být komplikované, proč operaci spouštět?

Hra je víc než složitá. Útok na hustě osídlené milionové město, kde žije v otřesných podmínkách 14 tisíc obyvatel na kilometr čtvereční, a které je základnou humanitárních operací v Pásmu Gazy, by mohl vyústit v masakr, což je nepřijatelné pro USA. Proto Izrael před ním varoval ministr zahraničí Antony Blinken a prezident Joe Biden přidal i silný kalibr: pokud Izraelci na Rafáh zaútočí Spojené státy jim přestanou dodávat pumy a dělostřeleckou munici. V zájmu amerických a evropských politiků určitě není další aktivizace protiizraelských protestů, které zachvátily západní univerzity a města.

Z toho důvodu teď izraelská armáda vede jen omezenou operaci. Převzala kontrolu nad palestinskou stranou hraničního přechodu Rafáh s Egyptem s odůvodněním, že ho Hamás využívá k teroristickým účelům. Tento krok podle bezpečnostních analytiků odřezává teroristům fakticky jejich poslední kanál s vnějším světem. Nejasná situace ale zůstává u přechodu Kerem Šalom, který byl nejprve též uzavřen, od středy by už měl být ale volný. To ovšem zpochybňují humanitární organizace. Podle nich není bezpečný pro převoz dodávek.

Izraelské zdroje se domnívají, že premiér Netanjahu chce omezenou operací otupit tlak krajně pravicové části jeho vlády, která volá po nekompromisním útoku. Celou situaci zároveň pečlivě sleduje Egypt. Probíhající akci sice oficiálně odsoudil, jenže neoficiálně o ní byl informován a uzavření hranice mu vyhovuje. Obává se totiž přílivu palestinských uprchlíků. Zároveň aktivně usiluje o dosažení příměří mezi Izraelem a Hamásem, válka totiž Egypt připravuje o miliardy dolarů kvůli napjaté situaci v Rudému moři a tím i Suezském průplavu.

Situace není jednoduchá ani pro Benjamina Netanjahua. Jeho cíl – totální zničení Hamásu - je těžko dosažitelný. Paradoxem je, že pokračování války pro něj podle mnoha Izraelců a zahraničních diplomatů představuje preferovanou volbu. Obává se totiž, že konec války a příměří by mohly vést k jeho konci politickému. A tím i k potížím se soudy za dřívější obvinění z korupce.

Rafáh tak znovu připomíná, jak moc protichůdných zájmů se ve válce o Pásmo Gazy protíná. Boje pokračují a světlo na konci tunelu je v nedohlednu.

Miloš Balabán, Právo