Kursk je pro Putina problém reputační, nikoliv strategický
Ukrajina se nachází v těžké situaci. Rusové se přibližují k Pokrovsku v Doněcké oblasti, který je ukrajinským strategickým dopravním uzlem. Pokud padne, vážně to podlomí obranné pozice ukrajinské armády v celém regionu. Achillovou patou ukrajinské obrany je podle ukrajinské analytické skupiny Frontelligence Insight nedostatek sil a zdrojů, které by čelily ruským útokům, naplněnost jednotek dosahuje pouze 10-20 procent. Mluví se o možnosti ruský tlak zpomalit, jenže v takové situaci to půjde těžko. Ztráta Pokrovsku může mít vliv na další průběh války. Zásadnější než ukrajinský přeshraniční výpad do Kurské oblasti Ruska.
Ten trvá už měsíc. vliv na vývoj války je omezený. Ukazuje se, že má hlavně propagandistický význam. Ukázal Západu, že Ukrajina se nevzdává, a tudíž je nadále hodna silné západní podpory. O obsazeném území u Kurska se mluvilo též jako o ukrajinské kartě v případných rozhovorech o ukončení konfliktu s Rusy.
Realita je složitější. Pro Putina sice představuje Kursk reputační problém, ovšem ze strategického nikoliv. Ukrajincům se podařilo dosud obsadit asi pět procent území Kurské oblasti, což je asi 1300 kilometrů čtverečních. Rusové naproti tomu drží více než 18 procent Ukrajiny, tj. téměř 110 tisíc kilometrů čtverečních.
Může být tento nepoměr v brzké době nějak zvrácen? Nevypadá to tak. Přesto Kursk svoji roli ve válce sehrává, i když možná paradoxním způsobem. Pokud se snad uvažovalo o nějakých diplomatických jednáních nebo i o sondážích k nim a případných kompromisech, ty teď asi moc nepřipadají v úvahu ani ze strany Kyjeva a Západu, ani ze strany Moskvy, kde se mohli zatvrdit zdejší "jestřábové".
Ukrajina s Kurskem v zádech podniká diplomatickou ofenzívu, aby dosáhla zrušení zákazu používání raket dlouhého doletu na ruském území. Jenže se ukazuje, že spojenci Ukrajiny v tom nejsou jednotní. Američané a Němci jsou zdrženlivější, na rozdíl od Francouzů a Britů. Z Bílého domu zaznělo, že vyhlídka válečné eskalace, kvůli použití raket je znepokojující. Není to, ale tak, že by eskalace mohla negativně zasáhnout do předvolební kampaně Kamaly Harrisové? Politicky oslabenému německému kancléři Olafu Scholzovi by též nepomohla.
Americký vojenský analytik Stephen Biddle ve Foreign Affairs napsal: pokud by měly být údery raketami do hloubky Ruska efektivní musí být doprovázeny rozsáhlými pozemními manévry, kterých nicméně Ukrajinci nejsou schopni. Biddle klade otázku, zda by stál omezený dopad raketových úderů za riziko eskalace.
Vojenská a politická dilemata se mísí i s reálpolitikou, což není pro Ukrajinu dobrá zpráva. Přiblížení ke konci války je zatím v nedohlednu.
Miloš Balabán, Právo