Mazaný virus

31.01.2022

Řada expertů doufá, že střet s omikronem je poslední fází pandemie, v některých zemích ruší restrikce. Jenže lze s jistotou říct, kdy pandemie skutečně skončí? Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyus míní, že je možné ukončit "akutní fázi pandemie" ještě letos. Varoval ale před unáhleným optimismem. "Můžeme covid-19 ukončit jako globální nouzovou situaci a můžeme to udělat ještě v tomto roce." Jenže porazit virus bude podle něj možné pouze v případě, že se podaří naočkovat sedmdesát procent obyvatel každé země. A to je problém. V Africe nedostalo ani jednu dávku 85 procent obyvatel.

Ani zvláštní velvyslanec WHO pro covid David Nabarro nehýří přehnaným optimismem. Podle něj by nikde na světě neměly vlády naznačovat, že virus najednou neuvěřitelně zeslábl. V současnosti je situace velmi vážná."

Expertní názory na covid dnes dají shrnout do dvou pohledů. První optimistický říká, že omikron je sice infekčnější ale má tendenci způsobovat mírnější onemocnění. Velký počet infekcí spojený s rostoucí mírou očkování povede k vyšší míře imunity, což přispěje k tomu, že se pandemie přemění v endemii, tj. v lokální výskyt covidu s tím, že se virus změní v sezónní respirační onemocnění jako chřipka. Druhý pesimistický poukazuje na to, že jak delta, tak omikron jsou pouze předzvěstí dalších pandemických vln a že mohou přijít nové varianty schopné způsobit závažnější onemocnění a se schopností uniknout imunitě.

Zmíněný Nabarro varuje, že omikron je nový virus a přirovnávat ho ke chřipce je ošidné. Musíme s ním dále zacházet "jako by byl plný překvapení, velmi ošklivý a docela mazaný."

Takže vyhlašovat "konec pandemie" může být riskantní. Stačí připomenout slova amerického prezidenta Bidena, že den americké nezávislosti 4. července 2021 bude dnem nezávislosti na pandemii nebo oslavnou hromadnou hodovačku na Karlově mostě i za účasti některých politiků v červnu 2020. Spíš je třeba se soustředit na očkování, které je dosud nejsilnějším nástrojem, jak pandemii čelit, jakkoliv není stoprocentní spásou. Statistiky jsou nicméně jasné: kdo je plně očkován je mnohem více chráněn, a i když covid dostane má onemocnění mírnější průběh bez fatálních následků.

V polarizovaném prostředí na Západě, včetně nás se ale očkování stalo zpolitizovanou záležitostí což vedlo k tomu, že dezinformace a nedůvěra dosahují někdy až pandemických rozměrů. Čelí se tomu různě: v Rakousku vláda nařídila povinné očkování bez ohledu na antivaxery, v Česku vláda od očkovací povinnosti ustoupila. Uvidíme, co to přinese.

Stále s námi ovšem zůstává nejistota, zda se skutečně nacházíme na začátku konce pandemie. Nemůže to ale být teprve i konec začátku?

Miloš Balabán, Právo