Nebezpečné defekty demokracie
Kauza Dozimetr má potenciál pohřbít STAN a nemalá část společnosti se utvrzuje v dojmu, že česká politika je špinavá záležitost. Nedávno jsem ale na jedné konferenci vyslechl vystoupení předního českého ekonoma působícího ve finanční sféře. K Dozimetru a jiným kauzám řekl, že jakkoliv jsou jistě vážné není to nic, co by Česko nějak dramaticky vydělovalo ze západních demokracií a dělalo z něj "černou ovci".
Řada demokratických zemí Západu má také svoje velké kauzy, přičemž v mnoha případech mnohem horší, než jsou ty naše. Není tudíž třeba podléhat přílišnému sebemrskačství, dodal ekonom.
Jestli nás to může uklidnit je sporné. Nicméně porovnání pohledem za hranice neuškodí.
Ve Spojených státech udělá FBI razii v sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který si zřejmě neoprávněně odnesl z Bílého domu řadu tajných dokumentů. Žádné bývalé americké hlavě státu do té doby FBI bydliště neprohledávala. Vyšetřován je i za daňové úniky i podněcování povstání a velezradu, což souvisí s jeho rolí při útoku na sídlo amerického kongresu počátkem ledna minulého roku.
I díky tomu v Americe opět dochází ke zostření polarizace společnosti a FBI varuje před nárůstem hrozeb násilím vůči federálním agentům. Objevily se i výzvy k "občanské válce" a "ozbrojené vzpouře".
Své aféry má i Francie. Její prezident v letech 2007-2012 Nicolas Sarkozy byl loni odsouzen za korupci a jeho předchůdce ve funkci Jacques Chirac byl shledán vinným ze zpronevěry veřejných prostředků a odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody.
Itálie pak má "politicky nesmrtelného" Silvia Berlusconiho. Dlouholetý premiér si prošel kvůli svým prohřeškům roky trvajícími soudními řízeními, ve kterých byl shledán vinným z daňových podvodů a placení za sex s nezletilou prostitutkou. Dlužno nicméně dodat, že je stále v čele strany Forza Italia a není vyloučeno, že po zářijových parlamentních volbách může být opět důležitým hráčem budoucí vlády.
A když se blíže podíváme na politiku vzdálené demokratické Jižní Koreje, tak ani to není hitparáda. Před čtyřmi lety byla polovina všech žijících jihokorejských prezidentů ve vězení. Teď už to neplatí s omilostněním bývalé prezidentky Pak Kun-hje, která dostala dvacetiletý trest vězení za zneužití pravomocí, korupci a vydírání a dočasným propuštěním Lee Myung-baka, jenž si odbýval sedmnáctiletý trest za braní milionových úplatků v době svého prezidentství.
Platí, že demokracie se pod těmito kauzami dosud nezhroutily, stále existují mechanismy, jak jim čelit. Policie a soudy konají. Nicméně je pravda, že důvěru občanů v ní nahlodávají, což podceňovat nelze.
A je zde ještě jeden problém: poučování o demokratických hodnotách navenek mimo Západ nemusí ve světle zmíněných kauz vypadat vždy úplně věrohodně. Bohužel ani v Česku.
Miloš Balabán, Právo