Nebezpečnější svět
Institut pro ekonomiku a mír se sídlem v australské Sydney vydal tradiční "Globální mírový index". Poskytuje vhled do celkového stavu bezpečnosti ve světě.
Ozbrojených střetů přibývá. Počet zemí zapojených do konfliktu mimo své hranice vzrostl z 58 v roce 2008 na 91 v roce 2022. Odráží to rostoucí soupeření klíčových mocností. Nejen USA promítají svoji moc do řady světových regionů. Přidávají se Rusko, Čína, Turecko, Saudská Arábie a Írán. V konfliktech zemřelo loni více než 238 tisíc lidí, oproti roku 2021 je to nárůst o 96 procent.
Index uvádí, že ruská válka na Ukrajině si vyžádala 82 tisíc obětí, Ukrajina ani Rusko své skutečné ztráty nezveřejňují. Dá se předpokládat, že budou mnohem větší.
Nicméně další údaje ilustrují, jak válka na Ukrajinu těžce doléhá. 65 procent mužů ve věku 20-24 let buď z Ukrajiny uprchlo nebo ve válce zemřelo. Výkon ukrajinské ekonomiky se podle Mezinárodního měnového fondu propadl zhruba o 30 procent. Poválečná rekonstrukce si vyžádá velké úsilí a investice nejméně za bilion eur (to je odhad pomoci pouze EU).
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj zároveň odhaduje, že výkon globální ekonomiky se kvůli válce sníží letos o 2,8 bilionu dolarů.
V Africe křehkým mírem skončila "zapomenutá" krvavá občanská válka v etiopské Tigraji. Od počátku války v roce 2020 v ní zahynulo 600 tisíc lidí, buď přímo v bojích nebo následkem hladu a nedostatku lékařské péče. Na prahu celoplošné občanské války se ovšem nachází sousední Súdán. Tři miliony lidí už opustilo své domovy a 700 tisíc emigrovalo. Válka může destabilizovat celý region.
Nárůst konfliktů a násilí odráží i rekordní globální výdaje na zbrojení, které minulý rok dosáhly 2,24 bilionu dolarů. Celkový ekonomický dopad ozbrojených střetů napříč planetou je přitom hrozivý: činí 17,5 bilionu dolarů, což odpovídá 13 procentům globálního HDP.
V záplavě špatných zpráv najdeme i jednu dobrou pro Česko. V Globálním mírovém indexu je zařazeno na osmé místo mezi deseti nejbezpečnějšími zeměmi na světě. Jsme v dobré společnosti Islandu, Nového Zélandu, Dánska, Rakouska, Singapuru nebo Japonska.
Je vidět, že v minulých letech nemohlo být vládnutí u nás až tak špatné, protože mezi atributy, které určují stanovení úrovně bezpečnosti patří ekonomická stabilita, sociální spravedlnost, soudržnost společnosti a schopnost příslušných složek. Chaotické vládnutí ale může tuto pozici výrazně oslabit.
Na obzoru je navíc další bezpečnostní hrozba. V důsledku ruské války na Ukrajině může Česko ohrozit příliv postsovětských mafiánských skupin, které budou hledat nové prostředí pro páchání kriminálních činů. Varovala před tím ve své výroční zprávě za rok 2022 Národní centrála proti organizovanému zločinu. Udržet osmou příčku tak nemusí být vůbec jednoduché.
Miloš Balabán, Právo