Nevábný obraz střední Evropy

07.06.2023

Největší protivládní demonstrace ve Varšavě od roku 1989 ukázala, že nespokojenost dosáhla nového vrcholu. Proti Kaczyňského vládě Práva a spravedlnosti protestovalo půl milionu lidí.

Ruská válka na Ukrajině se stala záminkou k vytvoření devítičlenné komise pro vyšetřování ruského vlivu v Polsku. Mimosoudními metodami je možné i na základě velmi vágních obvinění kohokoli označit za proruského podporovatele a vyloučit ho z veřejného života.

Opozice ji vnímá jako nástroj, jak vyřadit její představitele z volebního klání před podzimními parlamentními volbami. Novinář a bývalý disident Adam Michnik přirovnal zákon o komisích k rasovým zákonům nacistů a americký historik Timothy Snyder je považuje za mírnější odvar stalinistických ruských Trojek.

Odsuzování k smrti nehrozí, ale komisaři mohou zničit životy řadě lidí. Slova soudce Nejvyššího soudu Wlodzimierze Wróbela, že Polsko už není demokracií mluví za vše. Vrací se snad duch éry, která byla před 34 lety poražena? Z vyjádření polského premiéra Morawieckého na konto demonstrantů, že ve "Varšavě probíhá vulgární, nenávistný pochod grobiánů" to tak vypadá.

Brusel je postaven před neřešitelné dilema. Musí podporovat Polsko jako důležitý stát poskytující podporu Ukrajině a zároveň kritizovat jeho vládu za osekávání demokracie. Určitě ale platí, že "utahování šroubů" pod záminkou války vedlo v relativně nedávné minulosti zpravidla ke špatným koncům.

Ani v Česku nemůžeme být v klidu, i když tady zatím "komise spolehlivosti" nejsou na pořadu dne. Varovat by ovšem měly množící se mccarthyovské výpady z vládnoucího tábora vůči těm, kteří si třeba dovolili kritizovat vládu za její zmatečnou politiku a nesystémové škrty v rozpočtu a jejich označování za ruskou pátou kolonu.

Před dezinformacemi šířenými proruskou propagandou, které ohrožují "mladou demokracii" na Slovensku varovala i prezidentka Zuzana Čaputová. Nebyla ale větším ohrožením demokracie politická reprezentace, která po svém vítězství ve volbách před více než třemi lety prokázala neschopnost vládnout a země se ocitla v politickém chaosu? Je pokrytecké ronit slzy, že se po předčasných volbách možná dostanou k moci síly podobné Viktorovi Orbánovi.

Pro Polsko, Česko i Slovensko platí: snaha torpédovat demokracii a neschopnost vládnout okořeněná politickou hysterií prohlubují polarizaci společnosti. To oslabuje její odolnost vůči krizím a vnějším šokům. Za to vnější nepřítel úplně nemůže.

Miloš Balabán, Právo