Neztrácet orientaci v rozbouřeném světě bude těžké
Konec roku se šokujícím masakrem na Filozofické fakultě v Praze připomněl naši zranitelnost vůči těžko předvídatelným hrozbám. Celý nový rok ale budeme konfrontováni se dvěma nejvážnějšími vnějšími hrozbami: ruskou válkou proti Ukrajině a střetem Izraele s teroristy z Hamásu. Stále hrozí jeho rozšíření, jak ukazují útoky jemenských Húsiů nejen proti Izraeli, ale i na lodě v Rudém moři.
Západ se zároveň ocitne v roce 2024 na křižovatce. Výběr Američanů v prezidentské volbě bude mít globální dopady: od vztahů USA k Číně, přes poskytování vojenské pomoci Ukrajině až po klimatickou politiku.
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu s jeho strategií "Amerika na prvním místě" musí být pro Evropany zlým snem. Trumpova volební platforma vyzývá k "zásadnímu přehodnocení účelu a poslání NATO." Sylvie Kaufmannová v Le Monde dokonce narýsovala scénář Evropy "chycené mezi Trumpem a Putinem".
Otazníky se vznáší nad pomocí Ukrajině. Republikáni v americkém Kongresu jí zablokovali 61 miliard dolarů, kvůli neochotě demokratů přidělit další peníze na ochranu americké jižní hranice. 50 miliard eur zatím neputuje ani z Evropy, kvůli nesouhlasu maďarského premiéra Viktora Orbána. Možná, že se v obou případech podaří dosáhnout kompromisu a peníze uvolnit, nicméně poskytování další pomoci může být politicky méně průchodné. Podpora Ukrajiny ve veřejnosti klesá v USA i v Evropě a roste vliv politických sil, které rozsáhlou pomoc odmítají. Dá se čekat, že Ukrajina se stane tématem v kampani před americkými prezidentskými volbami i těmi do europarlamentu.
Evropu negativně zasahuje konflikt mezi Izraelem a Hamásem. Portál Politico hovoří o rozkolu mezi proizraelským a propalestinským táborem. Nejednotnost omezuje její diplomatický vliv.
Problémy mají i USA. Lavírují mezi podporou Izraele v boji s Hamásem a jeho přesvědčováním, že útoky v Gaze vedou k humanitární katastrofě a poklesu jeho mezinárodní podpory. Kvůli Gaze a Ukrajině se nemohou soustředit na soupeření s Čínou. Listopadová schůzka amerického a čínského prezidenta Joea Bidena a Si Ťin-pchinga v San Franciscu ukázala, že mezi oběma nejsilnějšími mocnostmi panuje spíše "studený mír".
Dobrou zprávou je, že obě země stále spojuje velký byznys. Když čínský lídr na setkání s předními americkými byznysmeny prohlásil, že Čína je velký trh a přítel USA, vyvolalo to podle Financial Times bouřlivé ovace. Prodávat v Číně více elektromobilů a iPhonů je jistě terno.
Míra globální bezpečnostní, politické a ekonomické nestability ale zůstává vysoká a neztrácet orientaci v rozbouřeném světě bude pro Západ příští rok těžké.
Miloš Balabán, Právo