Olympijská Paříž bude také terčem pro teroristy
Zítra začíná v Paříži letní olympiáda a sportovní fanoušci z celého světa se těší na vrcholné sportovní výkony a dramata. Letos se ale budou odehrávat na pozadí dvou krvavých válek v předpolí Evropy. Zvláště válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás představuje svými dopady mimořádné bezpečnostní riziko pro Evropu i olympiádu.
Expert na problematiku terorismu Peter Neumann z King's Collegev Londýněuvedl, že po teroristickém útoku Hamásu na Izrael 7. října minulého roku došlo ke kolosální mobilizaci islamistických skupin, které vyústily v celou řadu otevřených teroristických útoků v ulicích západoevropských měst. Bezpečnostní experti mluví i o "spících buňkách" islamistů v některých západoevropských zemích. Nemohou se "probudit" právě v době olympiády?
Nezapomínejme ani na výhrůžný plakát Islámského státu zveřejněný před úvodními zápasy fotbalové Ligy mistrů počátkem dubna. Byly na něm vyobrazeny čtyři stadiony, kde probíhaly, spolu s teroristou se samopalem, kolem něhož jsou napsaná slova "Kill them all", tedy "Zabijte je všechny".
Teď dostalo patnáct izraelských sportovců prostřednictvím e-mailu zprávu, že pokud dorazí na olympiádu,budou se opakovat události z olympijských her v Mnichově v roce 1972. Tehdy zde palestinská teroristická organizace Černé září zabila jedenáct Izraelců. Nedivme se, že letos bude bezpečnost izraelské olympijské výpravy zajišťovat rekordní počet příslušníků bezpečnostní služby Šin Bet.
Francouzské bezpečnostní složky určitě vzaly v potaz i fakt, že v průběhu pouhých dvou měsíců spáchali "osamělí vlci" atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a amerického exprezidenta Donalda Trumpa. V USA se přitom jednalo o kolosální selhání tajné služby, což stálo funkci její ředitelku.
Paříž zažívá největší mírové nasazení bezpečnostních sil ve francouzské historii. Hlídkuje v ní a v jejím okolí 75 tisíc policistů, vojáků a příslušníků soukromých bezpečnostních služeb. Jsou uzavřeny ulice a stanice metra v centru města, stojí zde 44 tisíc bariér, a nad městem je zakázán provoz dronů. Bezpečnostní operace je mezinárodní: do Paříže bylo vysláno 1750 policistů z několika desítek zemí, např. Británie, Německa, Španělska Jižní Koreje a Kataru.
V sázce je skutečně hodně. Teroristický útok nebo nějaký vážný bezpečnostní incident by mohl přilít olej do ohně turbulentní mezinárodní situace a zároveň zkomplikovat složitou vnitropolitickou situaci ve Francii vyvolanou výsledky nedávných parlamentních voleb. Hodně napjatý je jistě i francouzský prezident Emmanuel Macron, protože bezpečná olympiáda je pro něj nepochybně prestižní záležitostí. Držme tak Francouzům do půlky srpna všechny palce.
Miloš Balabán, Právo