Potravinové nejistoty

27.07.2023

Citlivým místem pro globální potravinovou bezpečnost je Černé moře. Rusko vypovědělo obilnou dohodu, která přes něj umožňovala Ukrajině vývoz obilí a další zemědělské produkce.

Útočí i na ukrajinskou námořní infrastrukturu s cílem znemožnit jí vývoz i alternativními trasami. Panuje obava, že situace způsobí růst cen obilí. Zatím to není dramatické – cena pšenice se na pařížské burze zvedla jen o deset procent.

V zákulisí se ale jedná. Turecký prezident Erdogan věří, že Putin chce, aby dohoda pokračovala. Financial Times zároveň informoval o existenci memoranda připraveného už minulý rok, podle kterého má Rusko poslat na "preferenční bázi" do Turecka až jeden milion tun obilí, přičemž ho zaplatí Katar a obilí bude následně posláno do Afriky.

Memorandum má Rusko prosazovat na summitu Rusko-Afrika v Sankt-Petěrburgu tento týden a v průběhu srpnové návštěvy Putina v Turecku příští měsíc. Počkejme tedy na signály z Ankary.

Ukončení dohody ale může mít vliv východoevropský trh. Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko nechtějí k sobě pustit přebytečné ukrajinské obilí, které má zatím stopku k přepravě přes Černé moře. Určitě by se pak prodloužilo unijní embargo na dovoz pšenice, kukuřice, semen řepky olejky a slunečnicových semen, které zatím platí do 15.září.

Na globálním trhu s potravinami také panuje nejistota. Indie omezila kvůli záplavám vývoz některých druhů rýže, aby nerostly její ceny na vnitřním trhu. Vzhledem k tomu, že je největším světovým rýžovým exportérem přinese to problémy řadě rozvojových zemí. Situace je vážná i v Číně, kde klesají kvůli suchu výnosy rýže.

Nebývalá vedra na severní polokouli zřejmě způsobí pokles výnosů sklizně obilí. V Itálii, Španělsku a Portugalsku se očekává, že to má být až o šedesát procent méně ve srovnání s minulým rokem. A celková sklizeň v EU má být nejnižší za posledních 15 let. Otazníky se vznášejí nad cenou mléka, kvůli poklesu dojivosti krav.

Nemalé problémy se očekávají i ve Spojených státech: produkce pšenice má klesnout o šestnáct procent. Situaci ztěžuje předpokládaný výrazný pokles hladiny řek Ohio a Mississippi, kudy se pšenice přepravuje. Problémy s dopravou dále zvýší její cenu.

Potenciální krize s nedostatkem a dostupností zemědělské produkce může mít nemalé negativní ekonomické dopady nejen na rozvojové, ale i vyspělé země. Nevzniká i v Česku riziko opětovného vzestupu inflace v situaci, kdy stávající ceny potravin jsou i tak nebývale vysoké? Nový lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný se třeba ještě pořádně zapotí zrovna ve chvíli, kdy lidovcům rekordně klesly volební preference.

Miloš Balabán, Právo