Požární drama

28.07.2022

Říká se, že kam nevkročí noha hasiče není požár úplně zlikvidován. K tomu je potřebné adekvátní množství techniky, především speciální letadla a vrtulníky s dostatečnou kapacitou pro přenos velkého objemu vody k hašení. A těch se Česku nedostává.

Pomáhá nám Mechanismus civilní ochrany EU, jehož prostřednictvím k nám dorazí letadla a vrtulníky z Itálie, Polska a Slovenska. Je důvod podpořit i ideu německé ministryně zahraničí Annalena Baerbockové o potřebě vzniku mezinárodní sítě vrtulníků a letadel nasaditelných v případě potřeby k hašení lesních požárů.

Česko bude ale i z tohoto důvodu potřebovat více vrtulníků. Kombinace pořizovaných amerických vrtulníků Bell pro armádu nemusí stačit. Varovná jsou zároveň slova generálního ředitele HZS generála Vlčka, že hasiči i přes modernizaci výbavy v minulých letech mají při zásahu k dispozici techniku z roku 1985. Podle Vlčka jsou potřeba lesní zásahová vozidla, která se dřív dovážela, Teď je možné získat domácí. Ohlášené navýšení rozpočtu hasičského sboru o 400 milionů korun především na nákup techniky je tak krok správným směrem.

Letošní ohně nám zároveň připomínají, že se horko a sucho stávají velkou bezpečnostní hrozbou na kterou nejsou nejen Česko ale i celá Evropa adekvátně připraveny. Zabrat dostává i celá kritická infrastruktura napříč kontinentem.

Wolfgang Münchau na serveru Eurointelligence.com uvedl, že ve Francii a v Belgii musely být vypnuty reaktory v jaderných elektrárnách, protože říční voda určená k jejich chlazení byla příliš horká, datové sklady firem Google a Oracle čelily poruchám svých chladicích jednotek, kvůli extrémnímu teplu. To poškozovalo železniční koleje nebo přistávací dráhy na letištích. Některé části dálnic v Německu a v Itálii musely být kvůli lesním a polním požárům uzavřeny.

Vysoké teploty budou v příštích letech kvůli změnám klimatu běžným jevem i v oblastech, kde tomu tak dosud nebylo. A podobně jako nás povodně naučily, že je nutné být na ně preventivně připraven stejné to bude i s horkem. Nejde přitom jen o požáry a funkčnost kritické infrastruktury, ale i o zdraví. Stojí za připomenutí, že ve Francii byl po ničivé vlně veder před devatenácti lety zaveden městský plán na ochranu a varování občanů.

Další námět k přemýšlení pro ministerstvo zdravotnictví. Být o krok napřed před hrozbami je stále platným pravidlem nejen pro bezpečnostní systém, i když to něco stojí. Požár na severu země nám to opět důrazně připomíná.

Miloš Balabán, Právo