Přispěje smrt Sinvára k ukončení války v Gaze? Jisté to není
Izraeli se podařilo v tomto roce zlikvidovat trojici vůdců teroristických organizací usilujících o zničení židovského státu - Ismáila Haníju, exilového vůdce Hamásu, Hasana Nasralláha, lídra Hizballáhu a minulý týden Jahjáa Sinvára, lídra Hamásu v Gaze. Toho nicméně nedostihla nějaká sofistikovaná vojenská operace, zemřel při náhodné srážce s izraelskými vojáky při jejich rutinní hlídce v Rafáhu. Přesto to vypovídá i o určité dezorganizace Hamásu po rok trvajícím izraelském vojenském tlaku. Sinvár totiž nebyl na nějakém chráněném velitelském stanovišti, ale byl nucen pohybovat se dům od domu ve zničené Gaze.
Izraelci mohou cítit zadostiučinění. Rok po masakru 7. října byl zabit jeho hlavní strůjce. Klíčová otázka teď ovšem zní, zda to v Gaze přiblíží konec války.
Nejmenovaný vysoký důstojník izraelské armády, který se detailně zabýval Sinvárem uvedl, že byl ve svém fanatické nenávisti vůči Izraeli připraven obětovat Gazu a její obyvatele. Existuje teď naděje na změnu? Objevila se informace, že se do čela Hamásu může dostat Chálid Maš'al, bývalý předseda politického byra Hamásu, který je politickým pragmatikem. Mohla by se tudíž otevřít cesta k uzavření příměří s Izraelem výměnou za zbývající rukojmí a také k nástupu palestinských technokratů, kteří nebyli spojeni s Hamásem k řízení Gazy.
Faktem je, že podle diplomatických zdrojů byl právě Sinvár největší překážkou řady pokusů o zprostředkování příměří, ve kterých se angažovali američtí a katarští diplomaté. A průlom kolem Gazy by jistě uvítal čtrnáct dní před americkými prezidentskými volbami Bílý dům i prezidentská kandidátka demokratů Kamala Harrisová.
Jenže silokřivky konfliktu jsou příliš komplikované na to, aby bylo možné počítat pouze s optimistickým scénářem. Khalen Elgindy, expert na palestinsko-izraelské vztahy z Middle East Institute ve Washingtonu napsal, že Sinvárova smrt by mohla poskytnout Izraelcům schopnost vyhlásit vítězství v Gaze, nicméně je pravděpodobnější, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude jeho likvidaci vnímat jako příležitost "dokončit práci" a pokračovat ve snaze o "totální vítězství". Tomu odpovídá i videozpráva Netanjahua po zabití Sinvára ve které prohlásil, že "zlo utrpělo těžkou ránu, ale úkol, který před námi stojí, ještě není dokončen."
A na druhé straně barikády se již prostřednictvím arabských sociálních sítí objevuje legenda o "mučednické smrti" Sinvára bojujícího až do konce místo toho, aby se ukrýval v podzemí nebo v pohodlném exilu. Nemůže to v Hamásu přiživit touhu po pomstě, která by mohla vést i k likvidaci zbylých izraelských rukojmích? To by nepochybně přililo olej do ohně konfliktu. Jeho vývoj tak zatím stále zůstává krajně nejistý.
Miloš Balabán, Právo