Republikáni si přejí kandidáta Bidena, nikoho za něj
Fakt, že o prezidentský post ve Spojených státech budou letos soupeřit dva politici ve velmi pokročilém seniorském věku, nevzbuzoval u americké veřejnosti velké nadšení. Ale nevyvolával ani vášně, že na výběr bude jednaosmdesátiletý prezident Joe Biden a osmasedmdesátiletý exprezident Donald Trump. Vše se změnilo po první prezidentské debatě na televizní stanici CNN, kde se v přímém přenosu ukázala Bidenova zchátralost, která kontrastovala s jistou vitalitou o tři roky mladšího politického soka.
A i když se Biden všemožně snažil svést svůj nevalný výkon na nachlazení a únavu bylo to ve skutečnosti jen potvrzením faktu, že fyzicky a mentálně na tom není už delší dobu dobře. Svědčí o tom řada videí s prezidentovou topornou robotickou chůzí, mnohými zakopnutími i prostorovou dezorientací, nemluvě o četných přeřeknutích s výpadky paměti.
Nedivme se, že pracuje jen šest hodin denně, jak vyplynulo z uniklých informací z jeho okolí. USA pak zjevně nemají na svém kapitánském můstku politika, který je schopen plně se orientovat v turbulentní mezinárodní situaci se dvěma válkami - na Ukrajině a v Gaze - a zvýšenou hrozbou vzniku globálního konfliktu.
Teď se ale hlavně řeší, zda Biden neprohraje demokratům prezidentské i kongresové volby. Thomas Friedman napsal v liberálních New York Times, že pokud bude Biden trvat na své kandidatuře a s Trumpem prohraje nebude moci on sám, jeho rodina a jeho spolupracovníci ukázat svou tvář.
Množí se výzvy k jeho odstoupení od demokratických kongresmanů, přičemž se to chápe i jako "služba vlasti v zájmu budoucnosti země". Přidala se k tomu i skupina prominentních finančních dárců demokratů.
Jenže je vůbec možné, aby demokraté rychle postavili Bidenova náhradníka? Varují je před tím i republikáni, kterým pochopitelně oslabený Biden vyhovuje. Trumpův spojenec senátor James Vance prohlásil, že náhradní kandidát, byť i vybraný na sjezdu demokratů, by byl popřením americké demokracie, neboť neprošel hlasováním přes volební primárky napříč zemí. Takže i kdyby náhradník vyhrál volby. republikáni nemusí uznat jeho legitimitu.
Biden se ovšem zjevně nechce vzdát představy, že bude prezidentem do svých šestaosmdesáti let i přes další faux pas ve svých vyhlášeních. V prezidentské kampani, která se tak mění na svébytnou reality show, hodlá pokračovat.
Jak ale napsal v pondělních Washington Post britský historik Sergej Radčenko, letošní prezidentské volby dělají pro diskreditaci americké demokracie víc, než kdy mohli doufat ruský prezident Vladimír Putin a čínský prezident Si Ťin-pching. Obraz USA promítaný do vnějšího světa není obraz vedení, nýbrž terminálního úpadku.
Miloš Balabán, Právo