Rizika světového zlomu

04.04.2022

Varšavský projev amerického prezidenta Bidena představil jasné poselství: USA stojí pevně na straně Ukrajiny proti ruské agresi a evropských spojenců v NATO. Rusko varoval před útokem na území Aliance. Je pro Západ jasným nepřítelem, se kterým se povede dlouhý a tvrdý boj. Západ ho nevyhraje za několik dní nebo dokonce měsíců.

Biden navázal na slova ze setkání s americkými podnikateli. "Nacházíme se ve "zlomovém bodě světové ekonomiky, a nejen jí, nýbrž celého světa. Dochází k němu, co tři čtyři generace. Teď je doba, kdy se věci mění. Vznikne nový světový řád a my ho musíme vést. A musíme k tomu sjednotit zbytek svobodného světa".

Amerika je tedy skutečně, nikoliv rétoricky, zpět. Po mnoha vnějších porážkách a vnitřních problémech jí Ukrajina vlila krev do žil. Bude se ale muset soustředit na dvě fronty proti Rusku a Číně. I z Moskvy zazněla slova o zlomu.

Náměstek ministra zahraničí Rjabkov prohlásil, že "to co se děje nakonec udělá čáru přes rozpočet mnohým z nás, včetně podnikatelů a těch kdo argumentovali posvátností principů ekonomické a jiné globalizace. Ta doba skončila, začíná nová kapitola, nová historická éra."

Rozdělení světa na dva bloky, jeden pod vedením USA a druhý pod vedením Číny o kterém se mluvilo už před válkou, nabývá jasnějších kontur. Rusko se blíží k vyřešení svého geopolitického dilematu. Izolace od Západu povede k definitivnímu přimknutí k Číně.

Má to spojitost i se sankcemi. Americký historik Nicholas Mulder napsal ve Foreign Affairs, že ekonomická ofenzíva proti Rusku ukazuje novou pravdu: "éra nenákladných, bezpečných, bezbolestných a předvídatelných sankcí jednou provždy skončila".

Francouzský ekonom Jean Pisany-Ferry pak šokoval závěrem, že těžko porazíme nepřítele, který je ochoten akceptovat 20procentní propad HDP, když sami nechceme připustit ani třeba dvouprocentní propad HDP. Sankce by navíc mohly izolovat Rusko jen, kdyby je uplatnil celý svět. Jenže, "východní hemisféra" s Čínou, Indií a dalšími velkými nezápadními aktéry to z bezpečnostních a ekonomických důvodů neudělá.

Návrat do éry studené války nebude zvláště pro Evropu, jednoduchý. Ta musí rychle řešit paralelně dva strategické úkoly: zvyšovat obranyschopnost a energetickou bezpečnost. S energiemi fatálně závisí na Rusku a pomoc USA se zkapalněným plynem stačit nebude.

Receptem má být i Green Deal. Jenže nezapomínejme, že k "zeleným" technologiím potřebujeme i vzácné kovy jako jsou např. nikl a palladium. Jejich největším světovým výrobcem je ruská společnost Norikel vlastněná oligarchou Potaninem. A Čína disponuje 85 procenty kovů vzácných zemin používaných v moderních technologiích. Na trhu se vzácnými komoditami to nemusí mít Západ jednoduché.

Evropa se bude muset možná vyrovnávat i s rozdělenou Ukrajinou a vznikem nové železné opony. A nemizí ani vnitřní evropské problémy s hrozbou nelegální migrace z jihu, islamistickou pátou kolonou v mnoha západoevropských metropolích a nepředvídatelným západním Balkánem. I zajištění sociálního smíru v politicky a ekonomicky rozvibrovaném světě může být stále těžší. Následující měsíce i léta tak dají evropským lídrům hodně zabrat.

Miloš Balabán, Právo