Rok války: zátěžový test i pro obranný průmysl

05.03.2023

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynul rok, což je příležitost ke zhodnocení jejích dopadů i na obranný průmysl Západu. Lapidárně se vyjádřil ve svém vystoupení na lednové švédské bezpečnostní konferenci Rikskonferensen v Sälenu vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě (SACEUR), generál Christopher Cavoli. Podle něj je rozsah války na Ukrajině prostě nepředstavitelný a zcela předčil předchozí představy NATO. Týká se to i kapacit obranného průmyslu.

Ilustruje to pár statistických dat. Počet střel Javelin dodaných na Ukrajinu do srpna 2022 představovalo sedm let americké produkce. Do ledna 2023 dodaly USA na Ukrajinu milion kusů munice ráže 155 mm, což "vyčistilo" sklady. Financial Times uvádí, že Ukrajina denně vystřílí 5 tisíc kusů této munice, což jsou objednávky menší evropské země za jeden rok (pro srovnání je možné uvést, že Rusové denně použili na ukrajinské frontě dvacet tisíc dělostřeleckých nábojů). A taktéž do ledna zásobili Američané Ukrajince 38 systémy HIMARS. Výrobce – Lockheed Martin jich vyráběla ročně 48, letos to navýší na 60 a na počet 90 kusů se dostane až za dva roky.Generál Cavoli učinil jasný závěr: rozsáhlá a intenzivní válka jaká je nyní na Ukrajině, potřebuje odpovídající obranný průmysl schopný dodávat zbraně a další materiálně technické prostředky v požadovaném množství. A to se střetává s problémy.

Je to zřejmě jedna z daní tzv. mírové dividendy – snižování vojenských rozpočtů a obranných kapacit po konci studené války. Cavoli proto zdůraznil, že "dobře fungující a flexibilní průmyslová základna je stejně důležitá jako síla vojsk." Vytvořit, resp. obnovit jí nebude jednoduché i s ohledem na rizika globálního trhu. Problémem jsou např. úzká hrdla dodavatelských řetězců, která vznikla během pandemie, nedostatek výrobních kapacit a také surovin – to vše brání nárůstu zbrojní výroby. Názorně se to ukazuje v případě výbušnin: sloučeniny do střelného prachu se musí dovážet převážně z Asie. Faktem je, že poptávka po některých komponentech pro výrobu zbraní a munice je tak vysoká, že se dodací lhůty prodloužily z několika měsíců na několik let. Řada společností chce pro zvládnutí nárůstu výroby přijmout více pracovníků, což je ale po pandemii obtížné.

Existují však už pozitivní signály o intenzifikaci zbrojní výroby napříč Evropou. Například společnost Rheinmetall, největší německý zbrojní výrobce v lednu oznámil, že postaví v Maďarsku novou továrnu na výbušniny, která má řešit jejich nedostatek. Britská společnost BAE Systems, hlavní dodavatel britských ozbrojených sil, zas uzavřela s ozbrojenými silami smlouvu o dodávce munice na příštích 15 let. Nicméně stále ještě čeká na smlouvu o navýšení výroby pro pokrytí aktuálních dodávek na Ukrajinu.

Pozadu nezůstává ani Francie. Ta již oznámila, že bude spolupracovat s Austrálií na společné výrobě munice ráže 155 mm. Z francouzské strany za to bude odpovídat společnost Nexter. Může se jednat o reakci na nedávné vystoupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který prohlásil, že Francie vyrobí za rok tolik dělostřelecké munice, kolik jí za týden na Ukrajině spotřebuje Rusko.

Za posílení kapacit obranného průmyslu se také na únorové Mnichovské bezpečnostní konferenci vyslovil nově zvolený český prezident Petr Pavel, který zdůraznil, že to považuje za potřebnou investici do obrany země. S ohledem na výše uvedené reálie evropského zbrojního trhu je v této souvislosti nabíledni, že schopnost zbraně vyrábět, a to i v širokém výrobním spektru spolu s poskytováním relevantního servisu – příkladem čehož je v Česku především holding Czechoslovak Group – přispívá ke zvyšování obranyschopnosti země a potažmo i celé Severoatlantické aliance.

Rok války na Ukrajině to prověřil naostro. A dá se očekávat, že s ohledem na předpokládaný negativní vývoj bezpečnostní situace v Evropě a ve světě bude prověrka schopností obranného průmyslu vytvářet "týl" armádám aliance v následujících letech pokračovat.

Miloš Balabán,  CZ DEFENCE