Šlapání v diplomatickém porcelánu

12.01.2022

Vláda si napsala do programového prohlášení vlády, že "spolupráce ve Visegrádské skupině bude součástí našich vazeb na všech úrovních" I v tomto duchu premiér Petr Fiala při tradiční první zahraniční cestě na Slovensko v Bratislavě ocenil Visegrádskou čtyřku s tím, že chce, aby byla užitečnou skupinou při prosazování zájmů těchto zemí v EU.

Jistě můžeme mít k Visegrádu řadu výhrad, nicméně v současné evropské politické konstelaci, kdy se politická spojenectví neuzavírají vůbec lehce je dobře, že existuje v rámci Unie silnější hlas čtyř středoevropských zemí spojených mj. svojí společnou minulostí. Ale i mezi spojenci nelze zapomínat na diplomatický takt i když se třeba politici rekrutují z různých politických táborů. Když se na to zapomene je zaděláno na diplomatický karambol, který se může neblaze projevit ve vzájemných vztazích.

Nevím, zda skutečně v pětikoalici proběhlo nějaké sladění not pro zahraniční politiku nebo kurs diplomatického protokolu. Vypadá to tak, že ne. Asi proto tak mohla předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Pekarová Adamová na Facebooku napsat: "Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům". To mělo být upozorněním na blížící se maďarské volby. Podle jejího názoru tamní opozice spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán.

Ani bych se nedivil, kdyby to Budapešť vyhodnotila jako hrubé vměšování do vnitřních záležitostí země ze strany třetího českého nejvyššího ústavního činitele. Ještě horší ale může být, že se tím fakticky dává najevo neznalost maďarské vnitřní politiky. Jistě je možné se kriticky dívat na Orbánovu politiku nicméně je skutečnou alternativou "maďarský Antibabiš" v podobě nepřirozeného spojenectví socialistů, liberálů, zelených okořeněné ultrapravicovým Jobbikem?

Toto konvenuje předsedkyni TOP 09? Nebylo by tak lépe se zdržet silných výroků, které mohou zkomplikovat česko-maďarské vztahy a nechat Maďary ať si rozhodnou o své budoucí vládě sami?

Jenže šlapání v diplomatickém porcelánu pokračovalo tweetem šéfky Sněmovny o tom, že Viktor Orbán de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu a příjezd ruské armády. To už bylo moc na místopředsedu ODS, europoslance a diplomata Alexandra Vondru, který v ČT uvedl:"Kazašská vláda, jak jsem to pochopil, jim pomohla evakuovat nějaké maďarské občany, kteří tam uvízli, a Viktor Orbán se spojil telefonicky s prezidentem a vyjádřil mu soustrast s tím, co se tam stalo. Určitě bych tady nevytvářel nějaké domnělé můstky s tím, že maďarský premiér podporuje, schvaluje nebo dokonce vítá střelbu do lidí."

A pointa jeho vyjádření? Podle něj "fake news" o podpoře střelby svědčí o tom, že se "vnější síly" snaží rozbít spojenectví v rámci Visegrádu. Takže i předsedkyně Sněmovny je součástí této snahy? Hlava z toho jde kolem.

Jedno je jisté: naši deklarovaní protivníci si musí mnout ruce z toho, jak se daří narušovat vzájemné vztahy mezi dvěma členskými státy EU a NATO aniž by se sami museli snažit.

Miloš Balabán, Právo