Srážky s realitou
Válka na Ukrajině trvá už pět měsíců a její dopady na globální politiku a Západ jsou zásadní. Lídr vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński na stránkách listu Gazeta Polska předestřel své obavy: "Porážka Západu, především Ameriky, na Ukrajině by byla větší než ve Vietnamu, nemluvě o Afghánistánu. Bohužel naše touha vyhnout se válce, nás v tomto konfliktu s Ruskem, které nectí žádné hodnoty dělá mnohem slabšími. Pokud jde o technologii, zdroje, vybavení a výcvik vojsk, jsme lepší než Rusko. Ale nám samým chybí odhodlání vyhrát."
Problém spočívá v tom, že ono odhodlání výrazně nahlodává míra politické a ekonomické nestability Západu, která zde byla už dávno před válkou, i když válka samotná ji zvyšuje. Znásobují to i iluze o tom, že si lze počínat v mezinárodní politice jako aktér na kterého nikdo nemá a který si může dovolit cokoliv. Srážka s realitou je bolestná.
Walter Russell Mead ve Wall Street Journal to vyjádřil ve zkratce: Naděje, že západní sankce srazí Moskvu na kolena, ustoupily panickým obavám, že by ruské plynové embargo mohlo ochromit evropskou ekonomiku a nechat prosperující německé měšťany příští zimu v temnotě a chladu." Nejen německé samozřejmě, i když v Česku jsme zatím v nepřirozeném klidu.
V potaz je třeba brát i horšící se ekonomickou situaci a nespokojenost napříč Evropou, což plodí i politickou nestabilitu. V Británii svrhli premiéra, nepomohla mu ani snaha zachránit se jako válečný lídr. Prezident Macron přišel o většinu v Parlamentu díky nespokojené krajní levici i pravici. V Itálii se rozpadá vláda. To už má za sebou Bulharsko, na Slovensku se vládní koalice otřásá v základech. V Nizozemí klimatická politika vlády ohrožuje životní existenci farmářů a už zazněly i varovné výstřely při střetu policie s jejich demonstrací.
Ani ve Spojených státech není příliš klidu. Pokud je zde nejvyšší inflace za 40 let musí mít prezident Biden a demokraté vážné obavy z výsledků listopadových voleb do Kongresu. Nehrozí, že se prezident stane do konce svého mandátu "chromou kachnou"? A aby toho nebylo málo USA štěpí i zákaz potratů Nejvyšším soudem.
Mezitím vyschl západní optimismus ohledně toho, že západní hodnoty sjednotí svět proti Rusku a jeho invazi na Ukrajinu. Válka naopak podnítila poptávku po multipolárním světě. Nezápadní svět chce větší nezávislost a autonomii a snaha Západu o radikální odříznutí se od Ruska naráží na geopolitické limity. Čína, Indie, Indonésie, Brazílie, Jižní Afrika a další rychle vytváří alternativní systémy obchodu s Ruskem, dolar pomalu přestává být králem. Blokují i snahy o vyloučení Ruska z mezinárodní politiky.
Nedostává se tak Západ do paradoxní situace, že mu naopak hrozí izolace od většiny světa? Mead to už před třemi měsíci věštil slovy, že Západ je sice jednotný jako nikdy předtím, ale také je nejvíc osamocen. I když ani s tou jednotou to dnes není úplně jisté.
Možná, že rok po potupném útěku z Afghánistánu je skutečně o čem přemýšlet.
Miloš Balabán, Právo