Strategický pat a cesta k míru

14.11.2022

Cherson se po stažení ruských sil na levý břeh Dněpru dostal opět do ukrajinských rukou. Pro Ukrajinu je to významný moment, protože město bylo první z oblastních center, které Rusové počátkem března obsadily. Ukrajinci teď mohou zvažovat další postup na jihu země. Stojí ale před složitou situací.

Podle listu New York Times předseda amerického sboru náčelníků štábů generál Milley předložil na brífinku v Bílém domě hodnocení satelitních snímků bojiště. Vyplývá z nich, že Rusové budují na okupovaných územích silné obranné linie a připravují se na zimu s cílem stabilizovat frontovou linii. Stažení z Chersonu má zřejmě za cíl vytvořit pozice vhodnější pro obranné operace.

Polský generál Bieniek pro portál Gazeta. pl uvedl, že ruské stahování z města a na levý břeh Dněpru je simulací ústupu, která má sloužit jako past na Ukrajince. V případě, že by Ukrajinci podnikli útok utrpěli by obrovské ztráty s ohledem na připravenou obranu.

Milley nabídl i celkový pohled na devět měsíců trvající konflikt. Uvedl, že podle amerických odhadů bylo ve válce na Ukrajině zabito nebo zraněno na obou bojujících stranách přes sto tisíc vojáků. Jsou to samozřejmě obrovská čísla, i když je zatím nelze oficiálně ověřit.

Zaujalo i další generálovo vyjádření: vzhledem k blížící se zimě existuje prostor pro vyjednávání, protože je možné, že Rusko ani Ukrajina nebudou mít možnost válku vojensky vyhrát. "Je třeba vzájemně uznat, že vojenského vítězství v pravém smyslu slova pravděpodobně nelze dosáhnout, a proto je třeba se obrátit k jiným prostředkům. Je tu příležitost vyjednávat, aby bylo dosaženo míru. Je třeba se té šance chopit", prohlásil generál.

Rýsuje se "strategický pat". Válka zároveň začíná být politickou a ekonomickou zátěží pro USA i spojence. Washington Post kacířsky konstatuje, že došlo k podcenění toho, jaký budou mít vliv válka a sankce na inflaci. Bývalý poradce prezidenta Obamy Charles Kupchan zmiňuje, že dopady války mohou nejen podlamovat západní demokracii, ale že roste i riziko přímého konfliktu mezi NATO a Ruskem.

Z amerického vedení se zatím vysílají podle předních amerických médií protichůdné signály. Bidenovi poradci odmítli pohled Milleyho s tím, že ani jedna strana zatím není připravena vyjednávat a že přerušení bojů poskytne Putinovi příležitost k přeskupení sil.

Přesto Wall Street Journal přinesl informaci o jednání Bidenova poradce pro národní bezpečnost Sullivana s prezidentem Zelenským. Podle ukrajinského zdroje měl Sullivan vyjádřit stálou podporu USA lidu Ukrajiny, zároveň ale prohlásil, že vliv Ukrajiny se zvýší, pokud zahájí dialog s Moskvou, čímž si zachová i podporu Západu.

A Rusové? Není signálem k dialogu vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovové o tom, že je Rusko připravené vrátit se k jednání s Ukrajinou a vzít přitom v potaz "současnou realitu."?

Dochází tak k posunům, nicméně dojít ke skutečným jednáním, která by mohla vést k řešení konfliktu bude asi ještě hodně složité. Ledy se ale podle všeho už hnuly.

Miloš Balabán, Právo