Studená válka na obraně?

28.06.2024

Mezi ministryní obrany Janou Černochovou a náčelníkem generálního štábu armády Karlem Řehkou to opět jiskří. Ministryně nejvyššímu vojákovi zarazila záměr zřídit si vlastní účet na síti X, kterým chtěl napřímo oslovovat veřejnost. A sepsula ho i za jeho zapojení do projektu na nákup dronů pro Ukrajinu, o čemž se dozvěděla z médií.

Věcně má ministryně pravdu, Řehka je její podřízený a nemůže se chovat jako paralelní šéf armády. Nemůže si ale Černochová za problém s Řehkou sama? Před dvěma lety prosadila Řehku do funkce zcela v rozporu s armádním kariérním řádem. Dosadila do funkce vojáka s nejnižší generálskou hodností a bez předepsaného nejvyššího vojenského vzdělání, který před znovuaktivací do armády zastával pozici ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Nemyslela si ministryně, že bude více "tvárný" s vděčností za kariérní vzestup oproti jinému vysoce kvalifikovanému kandidátovi, který se odvážil ministryni odborně oponovat? Jak vidíme moc to nevyšlo. Podle jednoho nejmenovaného zdroje z blízkosti vedení resortu by se teď Černochová Řehky ráda zbavila, ale nemůže, protože za ním stojí prezident Pavel. A tak se ho snaží otrávit, aby sám rezignoval.

Může si ale vláda dovolit, aby obraně dominovaly osobní spory mezi dvěma nejvyššími činiteli ve složité době pro armádu a stát? Válka je za humny s dopady na zajištění bezpečnosti Česka a plnění našich spojeneckých závazků v rámci Aliance. Resort obrany potřebuje zvládat prudce navýšený vojenský rozpočet, což je spojeno i s pořizováním nových zbraní a zbraňových systémů za stovky miliard korun – nových bojových vozidel pěchoty, stíhaček F-35 a nově německých tanků Leopard.

Je také třeba vyřešit vážné problémy s náborem nových vojáků. Armáda by jich měla mít za šest let třicet tisíc. Bez každoročního příchodu tisíce nových zájemců o vojenskou službu jsme podle Řehky od tohoto cíle hodně vzdáleni. Náčelník štábu se nechal dokonce slyšet, že současný armádní personální model je neudržitelný a že pokud "nebudeme mít dost kvalifikovaných vojáků, naše záměry budou jen cárem papíru"

Co s tím tedy dál? Před rokem musel hasit konflikt sám premiér Petr Fiala, když si Černochovou i Řehku povolal na usmiřovací schůzku. Výstup z ní byl nicméně spíš rozpačitě diplomatický: hovořilo se o potřebě zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí resortu a že nejvyšším společným zájmem je silná a moderní armáda.

Rok s rokem se sešel - a jak vidno moc se tento cíl nepodařilo naplnit. Možná, že tak dojde k dalším usmiřovacím schůzkám a intervencím od prezidenta Patra Pavla. Zda to bude něco platné, je ale ve hvězdách, ovšem představa, že by snad měla studená válka mezi ministryní a náčelníkem generálního štábu pokračovat, je dosti tristní.

Miloš Balabán, Mladá Fronta Dnes