Temné vyhlídky: Evropa ztrácí kontrolu nad svým osudem
Symbolickou tečku za těžkým rokem 2024 pro Evropu udělal německý prezident vyhlášením předčasných únorových voleb. Politická krize v nejsilnější zemi EU vypukla i na pozadí ekonomické a nezvládnuté migrační krize. Předvídat, jaký bude další vývoj v Německu, je ošidné.
Motor evropské integrace, spolupráce dvou nejsilnějších zemí Unie Německa a Francie, se zadrhl. Ve Francii totiž zase snaha prezidenta Macrona zastavit vzestup Národního sdružení Marine Le Penové předčasnými volbami vedla k ochromení vnitřní politiky, též na pozadí vážných ekonomických problémů země.
Oslabení Německa a Francie jde ruku v ruce se zhoršováním ekonomické situace Evropy a oslabením její globální pozice. Mario Draghi, bývalý prezident Evropské centrální banky, vypracoval pro Evropskou komisi zprávu o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti, k níž konstatoval: "Pokud se Unie urychleně nevzchopí, radikálně nezmění pravidla fungování, nerozhodne se masově investovat, nezvýší produktivitu a neobnoví hospodářský růst, čeká ji tváří v tvář světové konkurenci úpadek se všemi důsledky pro její blahobyt, ba existenci."
A realita? Automobilový průmysl, vlajkovou loď Evropy, drtí Green Deal, krizi zažívá kvůli témuž i evropské ocelářství. Evropa ztrácí krok se světem i v tak strategických oblastech, jako jsou umělá inteligence, elektromobilita, jaderná energetika či komunikační technologie, kde dominují USA a Čína. Evropská zelená politika je světu pro smích.
Evropa byla schopna prospívat ve světě s fungujícími pravidly, jemuž dominoval obchod, ne konflikty. Iluze růstu založeného na laciných ruských energiích, nevyčerpatelném čínském odbytišti a outsourcingu bezpečnosti na USA se zhroutila. Teď má v sousedství dvě války s nepředvídatelným koncem a za oceánem usedne do Bílého domu nepředvídatelný Donald Trump. Ten už vzkázal Evropanům, že uvalí dodatečná cla na jejich výrobky a že po nich chce vydávat 5 % HDP na obranu. Pokud k tomu nedojde, nevystoupí USA z NATO? A je Evropa připravena zaplnit mezery ve své obraně v případě, že USA přesunou většinu vojenské kapacity do Asie? A jaké dopady může mít případné "mírové urovnání"války na Ukrajině nad hlavami Evropanů jen mezi USA a Ruskem?
Evropa stále více ztrácí kontrolu nad svým osudem. A zdá se, že v roce 2025 se na tom nic nezmění.
Miloš Balabán, MF Dnes