Teroristé z New Yorku 11. září mají pokračovatele
Od apokalyptických momentů, které zažíval New York a Washington po šokujících teroristických útocích teroristů Al Káidy 11. září 2001 uplynulo právě 23 let. Tisíce nevinných lidí v tento den zaplatili životem za šílené vize hlavy Al Káidy Usámy bin Ládina, který chtěl vést křížové tažení proti západním bezvěrcům.
Americká bezpečnostní expertka Nelly Lahoudová, která se roky věnovala studiu dokumentů Al Káidy ukořistěných Američany po likvidaci bin Ládina v roce 2011 napsala ve Foreign Affairs, že se zcela zmýlil ve svém odhadu, že Američané po útocích vyjdou do ulic a budou požadovat stažení USA z Blízkého východu.
S podporou se naopak setkala intervence do Afghánistánu, která svrhla režim Talibánu, jenž hostil islamistické teroristy. Většina z jejich vůdců byla zajata nebo zlikvidována, Al Káida se fakticky rozpadla a již nikdy se jí nepodařilo zopakovat spektakulární teroristický útok jako 11. září.
Jenže kdyby tehdy Američané v Afghánistánu udeřili a následně se po limitovaném čase stáhli zpět, mohly dějiny vypadat trochu jinak. Bohužel vize boje proti terorismu byla podle profesora Valiho Nasra z univerzity Johna Hopkinse zatemněna hněvem a pomstou. Místo střízlivé a uvážlivé strategie nastoupila "Globální válka proti terorismu" administrativy prezidenta George Bushe mladšího, jež zavedla USA a Evropu do nekonečných válek v Iráku a v Afghánistánu.
Stály život tisíců západních vojáků ale násobně více civilistů, utratily se biliony dolarů a výsledky byly tristní. Z irácké pobočky Al Káidy vyrostlo teroristické uskupení Islámský stát, který dokonce načas vyhlásil na území Sýrie a Iráku islámský chalífát. Byl sice mezinárodní koalicí poražen, teroristické hnutí ovšem nikoliv.
Islámský stát je dnes decentralizovanou organizací, mohou se k němu hlásit i jednotlivci či skupiny bez jakékoliv návaznosti na původní organizaci. To ale neznamená, že je méně nebezpečný o čemž svědčí množící se teroristické útoky v západní Evropě. Panují nemalé obavy z útoku připomínajícího 11. září. Jeden takový se podařilo odvrátit počátkem srpna ve Vídni za cenu zrušení koncertů americké zpěvačky Taylor Swiftové. A své 11. září zažil Izrael téměř před rokem brutálním teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás.
Paradoxem je, že Islámský stát dnes bojuje o moc v Afghánistánu s Tálibánem, jehož návrat k moci byl umožněn dohodou s jeho arcinepřítelem – Spojenými státy. O vážnosti situace vypovídá i nedávné konstatování ředitelů americké CIA a britské MI6 Williama Burnse a Richarda Morea ve společném článku pro Financial Times, že jednou z priorit jejich zpravodajských služeb je zmařit obnovu IS. Boj s terorismem téměř čtvrtstoletí po 11. září 2001 zdaleka nekončí.
Miloš Balabán, Právo