Trumpova Amerika torpéduje evropské snažení
Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že politika "Amerika na prvním místě" představuje krystalicky čisté zahraničněpolitické sobectví. Není pochyb, že na takovou politiku, kterou dnes začínají uplatňovat v multipolárním světě i další mocnosti – Čína, Indie, Brazílie nebo Jižní Afrika – není Evropa vůbec připravena.
Ukazuje to její snaha vytvářet na Ukrajině alternativu vůči strategii vyjednávání amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném ukončení války, která je spíše založena na mocenské reálpolitice. Formování evropské "koalice ochotných" drhne, přičemž Washington zároveň starý kontinent ekonomicky a bezpečnostně torpéduje.
Ode dneška platí na řadu evropských výrobků dovážených do USA nová cla ve výši 25 procent, což postihne především automobilový průmysl. Kielský institut světové ekonomiky uvedl, že vývoz z EU do USA by mohl poklesnout o 15-17 procent. Unie už chystá protitah cly na americké zboží ve výši 26 miliard eur (650 miliard korun), postiženy mají být i velké americké technologické korporace. Americko-evropská obchodní válka může ovšem výrazně zkomplikovat ambici Evropy o její znovuvyzbrojení za stovky miliard eur.
Bílý dům zvyšuje i bezpečnostní tlak na starý kontinent kvůli Grónsku spravovanému Dánskem, které je "vzorným" americkým spojencem. Trump v rozhovoru televizi NBC prohlásil, že USA Grónsko na sto procent získají, pravděpodobně bez použití vojenské síly. Nevyloučil ale, že jí použije. Viceprezident J.D. Vance při návštěvě americké vojenské základny Pituffik, zkritizoval Dánsko, že se o bezpečnost Grónska dost nestará s tím, že pro něj bude lepší, když se dostane pod americký bezpečnostní deštník. Dánové jsou v šoku, ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen prohlásil, že takto se s blízkými spojenci nemluví.
Jistě je absurdní, pokud by došlo k nějaké formě anexi území jednoho členského státu NATO druhým členským státem. Dočká se teď Kodaň jasné podpory z Bruselu, Paříže, Berlína, Londýna, Varšavy či Říma? Nemohlo by to ale paradoxně znamenat další prohloubení rozporů uvnitř NATO? Generální tajemník aliance Mark Rutte má námět k přemýšlení o tom, zda se červnový alianční summit v Haagu nemůže stát místo přehlídky alianční jednoty spíš další přehlídkou vážných rozporů Západu před zraky celého světa.
Poslední vývoj v každém případě naznačuje, kam se ubírá strategie Bílého domu. S globálním oslabením americké moci se zřejmě rozhodl soustředit na dominanci na západní polokouli v duchu Monroeovy doktríny z roku 1823. Svědčí o tom tlak nejen na Grónsko, ale i Kanadu a Panamu. Reálpolitika má skutečně navrch a Evropa si s tím neví rady.
Miloš Balabán, Právo