Útok prostřednictvím pagerů byl pro Izrael taktický úspěch
Úterní akce s výbuchy pagerů převážně u příslušníků teroristického hnutí Hizballáh, za kterou stojí Izrael, představuje další kapitolu blízkovýchodního dramatu, které začalo téměř před rokem brutálním teroristickým útokem Hamásu na židovský stát.
Nelze pominout širší kontext izraelské operace. Izrael vyslal jasný signál, že je schopen zasadit Hizballáhu silný úder, aniž by riskoval velké ztráty svých vojáků a civilistů. Ukázal i svoji technickou a zpravodajskou převahu.
Nicméně blíží se první výročí 7. října a politické vedení země si je vědomo toho, že se stále nepodařilo dosáhnout stanoveného cíle: úplné likvidace Hamásu v Gaze. Akce proti Hizballáhu tak byla podle televizní stanice Al Džazíra jeho izraelskou verzí. A podle amerických médií kabinet premiéra Benjamina Netanjahua dal příkaz k zahájení operace nejen kvůli zesílení tlaku na Hizballáh a Libanon, ale i kvůli snížení pozornosti k dění v Gaze. Co se zde odehrává kritizují i USA.
Akce "pager" byla ovšem spuštěna den poté co Izrael navštívil zvláštní americký představitel pro situaci na Blízkém východě Amos Hochstein s výzvou, aby se podílel na deeskalaci napjaté situace na Blízkém východě. Jenže došlo spíše k opaku.
Komplikuje se dosažení jakýchkoliv dohod ohledně zastavení bojů v Gaze. o což hodně stojí americký prezident Joe Biden. Je zjevné, že Netanjahu takový výsledek nechce, protože by to fakticky znamenalo jeho politickou porážku – nedosáhlo by se jím deklarované "totální likvidace Hamásu".
Některé diplomatické a expertní zdroje zároveň spekulují o tom, že cílem Netanjahua je ve skutečnosti zatáhnout USA do možné širší blízkovýchodní války i s účastí Íránu. Je ale zřejmé, že takový konflikt, nebo balancování na jeho hraně, může komplikovat politickou pozici Kamaly Harrisové v předvolební kampani k americkým prezidentským volbám. Netanjahu si určitě přeje vítězství Donalda Trumpa od kterého očekává více porozumění pro svou politiku.
Příznačné je, že o útoku informoval izraelský ministr obrany Joav Galant svého amerického partnera Lloyda Austina jen několik minut před spuštěním útoku, ale bez podrobností o jeho charakteru.
Akce "pager" může být i předehrou širší vojenské operace proti Hizballáhu, neboť mohla částečně paralyzovat jeho velitelskou a logistickou strukturu. Pokud se tak skutečně stalo vedení operace by to určitě usnadnilo.
Je tak jasné, že příští dny budou velmi napjaté. Izrael se skutečně může rozhodnout pro větší invazi do Libanonu a Hizballáh v zádech s Íránem jistě posuzuje možnou reakci. Na stole je i možnost totální války. Útok prostřednictvím pagerů byl pro Izrael taktický úspěch, jaký bude jeho strategický dopad, se teprve ukáže.
Miloš Balabán, Právo