Výpadek ukázal, jak křehký je digitální svět. Co s tím?

22.07.2024

Svět zažil další šok hromadným výpadkem IT systémů, který způsobila jediná nepovedená aktualizace společnosti CrowdStrike. Rázem byly v celé řadě zemí ochromeny banky, média a obchody. Došlo k paralýze letecké dopravy, statisíce lidí v Evropě a ve Spojených státech uvízly na letištích. Česko bylo naštěstí postiženo jen okrajově. Potíže mělo pražské letiště Václava Havla, nefungovala síť lékáren Benu a problémy s dostupností služeb se dotkly pojišťovacích společností Allianz a Generali.

Podle řady expertů se jedná o nejrozsáhlejší kolaps IT systémů v celé historii. Účet za něj bude astronomický, možná v řádech desítek miliard dolarů. A obnova zasažených počítačů, jejichž počet se šplhá k deseti milionům, potrvá několik dní, přičemž se technická chyba bude muset odstraňovat manuálně.

Opět se nám připomněla velká míra zranitelnosti současné civilizace. "Ochutnávky" tady již byly. Stačí připomenout největší výpadek elektřiny v historii USA, který v srpnu 2003 postihl na východě země 55 milionů lidí, včetně New Yorku. Život byl na více než 24 hodin zcela paralyzován a veškeré výdobytky moderní civilizace se v okamžiku vypařily. Nebylo světlo a klimatizace, nefungovaly počítače, mobily a lednice. Platební karty se staly bezcenné, nedalo se nakupovat a nešel natankovat benzín. Menší "blackouty" se stejnými dopady se už několikrát odehrály i v Evropě. A počátkem tohoto roku došlo v USA k rozsáhlému výpadku mobilní sítě.

To, co se nyní odehrálo, nutí k vážnému přemýšlení. Experti upozorňují, že když se budou příště provádět automatické aktualizace bezpečnostního softwaru, měly by být postupné, aby se problémy objevily dřív, než způsobí katastrofu.

Možná je tady ale ještě jeden větší problém. I když nebyl výpadek výsledkem kybernetického útoku, je třeba si představit, co by mohl způsobit právě takový dobře promyšlený útok ke všemu odhodlaného aktéra. Není tady jedno velké bílé místo, když IT systémy nebyly teď schopny odolat ani v podstatě náhodné softwarové chybě? Neukazuje se, že míra zranitelnosti IT systémů je mnohem větší, než se předpokládá?

Profesor Nigel Shadbolt, jeden z předních britských počítačových expertů z Oxfordské univerzity v této souvislosti uvedl, že odolnost by mohla zvýšit diverzifikace – tedy nezáviset pouze na jediném IT systému, ale mít jich k dispozici více. Jednoduše řečeno v takové konstelaci je pak možné v případě problému spustit "plán B." Jenže tady může být problémem technologická a ekonomická náročnost takového řešení. A byla by k němu vůbec ochota, když je v oblasti IT patrná značná monopolizace?

Jedno je ovšem jisté. Opět jsme se mohli přesvědčit o křehkosti digitálního světa. Úplně se na něj spoléhat nelze.

Miloš Balabán, Právo