Vzpoura globálního jihu

06.06.2022

Komentátor Financial Times Gideon Rachman uvedl, že jakýkoliv počáteční dojem, že se celý svět sjednotil v rozhořčení proti Rusku kvůli Ukrajině byl jasně zavádějící. Existuje sice "osa pobouření", což je západní aliance ale vedle toho i "osa lhostejnosti".

Do ní patří kromě Číny i další velcí nezápadní aktéři v Asii, Africe a Latinské Americe. Jejich seznam je nemalý: namátkou Indie, Indonésie, Jihoafrická republika, Brazílie, Mexiko, Turecko a Saudská Arábie. Dnes mají v globálním měřítku nemalý ekonomický význam a všechny jsou členy významného globálního seskupení G20.

Motivy jejich postoje k Rusku jsou mixem vlastních strategických a ekonomických zájmů i morálního pohoršení nad "dvojími metry" Západu.

Strategické zájmy jsou dobře vidět u miliardové Indie, která sehrává stále větší roli v regionální i globální politice. Stejně jako v dobách Sovětského svazu je Rusko významným dodavatelem zbraní - tvoří polovinu indického zbraňového importu. Po uvalení sankcí na Rusko Indie prudce zvýšila dovoz ruské ropy. Od zahájení invaze získala více zlevněné ropy než za celý minulý rok. Indie zároveň vnímá Rusko jako důležitého "vyvažovatele" Číny.

Pragmaticky si počíná Brazílie závislá na exportu zemědělské produkce. K tomu potřebuje hnojiva. A téměř čtvrtinu jich dodává právě Rusko.

Vzpříčila se i Saudská Arábie. Prosby Washingtonu, aby zvýšila produkci ropy k poklesu její ceny po zavedení protiruských sankcí zatím nevyslyšela. Rusko považuje i za významného bezpečnostního aktéra v době, kdy Washington snižuje angažovanost na Blízkém východě.

Turecko také hraje vlastní hru, ačkoliv je členem NATO. Ekonomické propojení s Ruskem je nemalé a stále musí mít na paměti ruské angažmá v Sýrii. K zahození nejsou ani miliony ruských turistů, bez nichž by turistický sektor mohl utrpět velké ztráty.

Indonésie ani Mexiko nemají problém s účastí Putina na summitu G20 na Bali, i když Západ vyzval k jeho bojkotu. Odpověď byla stručná: represivní opatření komplikují diplomacii.

Na země "globálního jihu" tak neučinila žádný dojem ani výhrůžná slova velvyslankyně USA v OSN Greenfieldové, která prohlásila na jejich adresu: "Nemůžete stát stranou, pasivně sledovat dění na Ukrajině a mluvit o neutralitě".

Odpovědí byla připomínka války v Iráku vyvolané lží o Husajnových zbraních hromadného ničení nebo nikoliv zcela oprávněné západní intervence v Libyi proti Kaddáfímu, která má za následek růst anarchie a terorismu v severní a západní Africe. Tehdy podle nich také nebyly připomínány zákony a normy na kterých je založen mezinárodní řád.

Počínání Západu v minulosti má dnes bumerangový efekt, jakkoliv je ruská invaze neospravedlnitelná. Válka na Ukrajině ještě více obnažila míru politické emancipace nezápadního světa. Je to pro Západ signál, který není možné v dalších letech přehlížet, ať už válka dopadne jakkoliv.

Miloš Balabán, Práva