Zopakuje si Amerika šedesátá léta?

16.07.2024

Teprve potřetí za dobu svého mandátu se v neděli obrátil prezident Joe Biden k Američanům z Oválné pracovny Bílého domu, aby se vyjádřil k tomu, co teď hýbe zemí – pokusu o atentát na Donalda Trumpa. Svědčí to o mimořádnosti situace Odmítl násilí v politice a vyzval k dialogu a diskusi, což vyžaduje i "zchlazení" ostré politické rétoriky.

Jednoduché to ale jistě nebude. Republikánský senátor za Pensylvánii a příznivec Trumpa Guy Reschenthaler přišel ještě v den atentátu s nevábnou prognózou: to co se stalo není jednorázové a uvidíme další velké násilí. Významný republikánský stratég politiky prezidenta George Bushe ml. Karl Rove dokonce soudí, že USA mohou být na prahu opakování šedesátých let minulého století.

Politická polarizace společnosti vedla tehdy k tomu, že se našli jednotlivci, kteří chtěli s pomocí zbraní změnit chod dějin. Jejich obětmi se stali prezident John Kennedy, jeho bratr Robert kandidující na prezidenta, a nakonec bojovník za lidská práva černošských obyvatel Martin Luther King.

Politická polarizace v zemi je dnes také mimořádná. Je znakem celého Bidenova volebního období. "Předehrou" byl bezprecedentní útok na americký Kongres v lednu 2021 na který zaútočili příznivci Trumpa odmítající výsledky prezidentských voleb. A současná vyostřená kampaň také svědčí o rozdělení Ameriky. Senátor James Vance, kandidát na viceprezidenta prohlásil, že ústřední premisou Bidenovy kampaně bylo, že Trump je autoritářský fašista, jenž musí být zastaven za každou cenu, přičemž tato rétorika vedla k pokusu o atentát. Jak vidno "zchlazování" politické rétoriky se nekoná…

Uvidíme, co tento týden zazní na republikánském konventu v Milwaukee, který má oficiálně potvrdit Donalda Trumpa jako republikánského kandidáta na prezidenta. Jeho čtvrteční nominační projev bude nepochybně velmi ostře sledován. Konvent byl přitom už dříve zamýšlen jako místo odkud zazní poselství o tom, že Amerika musí být opět silná a bezpečná. Atentát tomu nepochybně dodá nový význam. Snímek zkrvaveného exprezidenta se zdviženou pěstí na pozadí s americkou vlajkou se může stát symbolem jeho kampaně. Ostatně Trumpův syn Eric na sociální síti už k němu poznamenal, že "toto je bojovník, kterého Amerika potřebuje".

U demokratů se teď ovšem naopak řeší, zda je Biden způsobilý k tomu, aby se mohl opět ucházet o funkci prezidenta. Možná se dá říci, že je pokus o atentát na Trumpa spolu se zoufalou snahou demokratů řešit jejich personální problém příznakem vážné americké politické krize.

Že to ovlivňuje i její globální angažmá není pochyb, a zvláště Evropané musí pozorně sledovat co se v Americe odehrává.

Miloš Balabán, Právo